Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Jak zostać geniuszem?

Jak zostać geniuszem? Pod takim hasłem w bibliotece w Wiązownie odbyły się eksperymenty, w których uczestniczyli uczniowie klas czwartych ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Bohaterskich Lotników Polskich z Wiązowny, Szkoły Podstawowej im. Cypriana Kamila Norwida w Zakręcie oraz Szkoły Podstawowej Skarb Serca im. Bł. Stefana Wyszyńskiego. Warsztaty poprowadził Robert Mróz – miłośnik książek, na co dzień pracujący w wydawnictwie, eksperymentujący w miesięczniku dziecięcym w dziale “Z kącika młodego fizyka”.

Przygotowane przedmioty do eksperymentowania od początku spotkania wprowadziły klimat zachęcający do zgłębiania zjawisk fizycznych. Zanim dzieci zostały zaproszone do działania zapoznały się z tytułami książek o eksperymentach z dziedziny popularnonaukowej, które mogą wypożyczyć w bibliotece. To bardzo ciekawy dział książkowy bogaty w przeróżne odkrycia fizyczne, geograficzne i inne przeznaczony dla ciekawskich.

Na stole warsztatowym znalazły się suchy lód, soda, kolorowy dwutlenek węgla, balony, ciecz nienewtonowska, jajka i inne. Co z czym łączyć, jak przełożyć przedmiot w drugie miejsce bez dotykania zdradzał Pan Robert nadzorując wnikliwie dziecięce dochodzenia.

Uczestnicy wzięli udział w efektownych eksperymentach z suchym lodem m. in.

Zajęcia były dostosowane do potrzeb i możliwości uczestników.  Rozwijały kompetencje i kształciły myślenie naukowe.
Takie książkowo-warsztatowe spotkania uczą samodzielności i dodają pewności siebie. Biblioteka stała się na chwilę dziecięcym laboratorium, w której udowodniliśmy, że nauka może być fascynująca.

Mamy nadzieję, że zachęciły do eksperymentowania i zgłębiania wiedzy poprzez zabawę.

Tekst: M. Bobrowska

Foto: M. Kopka, M. Bobrowska