Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Spotkanie autorskie z Joanną Jax

W piątkowy wieczór gościem biblioteki w Wiązownie była pani Joanna Jax (właśc. Joanna Jakubczak), autorka wielu książek o tematyce historycznej. Zadebiutowała w 2014 roku “Dziedzictwem von Becków, które zachwyciło zarówno recenzentów, jak i czytelników. Autorka napisała łącznie 35 powieści.

Rok 2022 przyniósł nowe inspiracje i ukazały się książki pt. “Wojenna miłość”,  powieść z nowego cyklu “Saga wołyńska” oraz ostatnie, najnowsze “W pogoni za nazistą”, które swoją premierę miały na spotkaniu w bibliotece w Wiązownie. Joanna Jax jest Laureatką Wawrzynu — Literackiej Nagrody Warmii i Mazur za rok 2016, nagrody czytelników. Oprócz pisania powieści Joanna Jax maluje na szkle unikatową techniką warstwową, pasjonuje się literaturą biograficzną i grafiką. Zajmuje się również copywritingiem i jest wolontariuszką w Fundacji dla Rodaka wspierającej Polaków w Kazachstanie.

Spotkanie autorskie przebiegło w miłej atmosferze, poznaliśmy bliżej warsztat pisarski autorki. Pięknie snute opowieści o tym jak przygotowuje się do pisania książek, jak zbiera materiały i dokładnie analizuje każde wydarzenie historyczne, które potem umiejscawia w swoich książkach.

Na spotkanie autorskie z Joanną Jax przybyli miłośnicy jej książek i nowości, które właśnie ukazały się na rynku wydawniczym oraz uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki.  Prawie wszystkie wydane publikacje posiadają tło historyczne, rodzinną fabułę i wątek romantyczny.  Książki, które zaprezentowała w bibliotece pani Joanna pt. „W pogoni za nazistą”, to różniąca się od dotychczasowych seria z wątkiem sensacyjno-kryminalnym. Odpowiadając na nasuwające się pytanie, czy to eksperyment pisarski, odpowiada zdecydowanie – nie. Zamysłem autorki było świadome powiększenie zakresu odbiorców. Autorka ma nadzieję, że w ten sposób zachęci do czytania męską grupę czytelników.  Liczba czytających literaturę pani Joanny Jax ciągle wzrasta, jednak dla autora i bibliotekarzy, byłoby wielką radością, gdyby zaczytywali się w niej również panowie. Pani Joanna zapewniła uczestników, że historia przedstawiona w książkach jest przez nią dogłębnie i wielokrotnie sprawdzana. Możemy więc uczyć się jej na fabułach książkowych.

Pani Joanna otrzymała podziękowania od czytelników w postaci zasłużonych oklasków i miłych słów uznania za całokształt pracy pisarskiej. Chętni mieli możliwość zakupienia książek z autografem pisarki i chwilkę osobistej rozmowy.

Tekst i foto: M.B., D.B.