W dniu 10 października 2017 roku gościliśmy autora serii Kresowe opowieści, Pana Edwarda Łysiaka. Nasz gość odwiedził wszystkie nasze biblioteki. Rozpoczęliśmy od spotkania w Bibliotece w Gliniance, następnie w Bibliotece w Wiązownie. Uczestnikami tych spotkań byli uczniowie z miejscowych szkół. W duchnowskiej placówce wydarzenie miało charakter ogólnodostępny.
Wszystkie spotkania przebiegły w miłej ale bardzo poważnej atmosferze ze względu na omawiane trudne tematy. Pan Edward Łysiak jest orędownikiem pamięci o ofiarach zbrodni ukraińskich nacjonalistów, ale też polsko-ukraińskiego pojednania. Historia jego rodziny jest trwale związana z Kresami, skąd pochodzi jego rodzina.
Dwa tomy jakie ukazały się do tej pory z cyklu Kresowe opowieści to “Michał” i “Julia”. Książki opowiadają o konflikcie polsko-ukraińskim, mocno osadzonym w realiach Kut i Rybna, którego akcja dzieje się w 1940 roku nad Czeremoszem, na pograniczu polsko-ukrińsko-rumuńskim. Autor ukazuje jak polityka i ideologia podzieliły ludzi, czyniąc z nich okrutników. Ukazuje również ich subtelne uczucia oraz skutki ich wyborów.
Pan Edward Łysiak wszystkim uczestnikom nakreślił tło historyczne, które pomogło zrozumieć sytuację Kresów podczas II wojny światowej.
Zachęcamy do lektury Kresowych opowieści, książki są dostępne w naszych bibliotekach. Z niecierpliwością czekamy również na trzeci tom, który jak zdradził nasz gość jest już w trakcie pisania.
Tekst: Marzena Bobrowska
Foto: Teresa Naperty, Dorota Milewska