Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Cyferkowe i literkowe warsztaty w ramach obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich

22 kwietnia 2022 r. w przeddzień Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, w bibliotece w Wiązownie, w Gliniance i w Duchnowie odbyły się warsztaty edukacyjno – interaktywne. Jutrzejsze święto jest dla nas okazją do wyjątkowych spotkań z czytelnikami i szczególnej promocji czytelnictwa.

Warsztaty przeprowadziła pani Anna Salamon, ilustratorka, przedszkolna “pani od sztuki” i współautorka publikacji takich jak :”Cyferkowa książka” i “Literkowa książka”. Wiersze do książek napisała pani Alicja Krzanik. Zajęcia rozpoczynały się krótkim wstępem, w którym p. Ania opowiadała o tworzeniu ilustracji do książki z włóczki za pomocą szydełka.

W warsztatach z “Cyferkową książką” w bibliotece w Gliniance uczestniczyły dzieci z klasy pierwszej Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Gliniance. Po raz pierwszy zobaczyły piękne ilustracje zrobione z włóczki i przekonały się, że dzięki zabawnym wierszykom z książki, nauka matematyki może być świetną zabawą. P. Ania wprowadziła dzieci w świat kolorowej włóczki i zaprosiła je do samodzielnego wykonania kolorowych cyferek. Wszystkie dzieci mocno zaangażowały się w swoje prace, bo ozdobiona cyferka ma przecież zająć szczególne miejsce w ich domu. W ruch poszły kolorowe kłębki wełny, nitki, klej, różne ozdobniki takie jak piórka, oczka i inne. Na koniec powstała bardzo ciekawa, cyferkowa wystawa, która odzwierciedliła ukryte talenty pierwszaków. Wszyscy otrzymali na pamiątkę cyferkowe naklejki, które mają przypominać o tym, że cyferki można naprawdę polubić. Spotkanie zakończyło się książkowym podsumowaniem. Dzieci, które przyniosły swoje karty wypożyczyły książki do domu. Tych, którzy nie są jeszcze naszymi czytelnikami zaprosiliśmy z rodzicami do zapisania się do biblioteki.

Bibliotekę w Duchnowie odwiedzili uczniowie klas 0 ze Szkoły Podstawowej im. C. K Norwida w Zakręcie. Na spotkanie w bibliotece w Wiązownie, które było ogólnodostępne przyszły dzieci z gminy Wiązowna. Tematem spotkań były literki, które ubrane w kolorową włóczkę wypełniły przestrzeń biblioteki. Dzięki pięknym ilustracjom zrobionym z włóczki, które znalazły się w książce pt. “Literkowa książka” dzieci przekonały się, że nauka może być świetną zabawą. Literki wykonane przez uczestników spotkań to prawdziwe arcydzieła, ozdobią wnętrza domów.

Dzisiejsze spotkania miały charakter edukacyjno – rozwojowy, zachęcający do czytania i wypożyczania różnych książek.

Tekst Dorota Bortkiewicz i Marzena Bobrowska

Zdjęcia M.K., M.B., M.S. i D.B.