Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Relacja ze spotkania z Marcinem Margielewskim

W ramach działalności Dyskusyjnego Klubu Książki i Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w bibliotece w Wiązownie 8 maja odbyło się spotkanie z Marcinem Margielewskim, autorem wielu książek o tematyce arabskiej, pisarzem, dziennikarzem radiowym, prasowym i telewizyjnym.

Przez dziesięć lat podróżował, mieszkając między innymi w Wielkiej Brytanii, Dubaju, Kuwejcie i Arabii Saudyjskiej, gdzie poznał zwyczaje i zasady panujące w tym świecie. Jako dyrektor kreatywny kilku światowych marek zetknął się z różnymi trudnymi i dramatycznymi sytuacjami, które opisuje w swoich książkach. Napisał m.in.: Jak podrywają szejkowie”, „Byłam arabską stewardesą”, „Zaginione arabskie księżniczki”, „Tajemnice hoteli Dubaju”, „Urodziłam dziecko szejka”, „Porzuciłam islam, muszę umrzeć”, „Wyrwana z piekła talibów”,  „Kłamstwa arabskich szejków” i  inne.

– Czy nie boi się pan pisać o tak kontrowersyjnych tematach? – zapytała jedna ze słuchaczek.

– Dziennikarstwo to pokazywanie faktów, dlatego dziennikarz nie powinien się bać. Nie powinien też pisać pod pseudonimem, gdyż byłoby to nieuczciwe wobec czytelników. Przedstawiam fakty, ale dla bezpieczeństwa bohaterów ich imiona, nazwiska oraz nazwy samych miejsc zmieniam. Niektóre pozwalające na łatwą identyfikację wydarzenia przedstawiam w nieco inny sposób. – odpowiedział autor.

– Skąd czerpie pan pomysły na nowe książki? – padło kolejne pytanie.

– Różnie to bywa. Pomysł pojawia się w głowie, potem szukam bohaterów albo zdarza się, że pojawiają się sami opowiadając o swoich niecodziennych historiach – dodał autor.

Na spotkaniu autor opowiadał historie ludzi, które dotyczyły mrocznej strony biznesu, pracy w modelingu, ślubu kobiety z arabskim księciem, o cenie jaką muszą dziewczyny zapłacić za marzenia, naiwność, i wielu innych sytuacji.  Wstrząsające, prawdziwe historie młodych ludzi, które przeżyły dramaty życia w starciu z arabską kulturą są tematem książek. Spotkanie obfitowało w wiele pytań.

W spotkaniu wzięli udział seniorzy z Dziennego Domu Senior+ w Woli Karczewskiej i Wolontariatu Międzypokoleniowego, którzy są uczestnikami Dyskusyjnego Klubu Książki i którym spotkanie bardzo się podobało. Dziękujemy za Waszą obecność.

Marcin Margielewski zdobył uznanie wśród naszych czytelników. Jego książki są często wypożyczane. Wiele tytułów jest dostępna w bibliotece w Wiązownie i filiach w Duchnowie i Gliniance.

Spotkanie zostało dofinansowane ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tekst Marzena Bobrowska

Zdjęcia M.B., D.B., E.B.