Historia biblioteki w Duchnowie

biblioteka_duchnow_1Po drugiej wojnie światowej do Duchnowa przyjechała Pani Janina Dobrzelecka. Przyjechała do swojego brata Zygmunta Borowskiego, aby pomóc mu prowadzić sklep. Mieszkali w budynku, który znajdował się w sąsiedztwie budynku mleczarni. Brat Pani Dobrzeleckiej był lotnikiem – uczestnikiem bitwy o Anglię. Ożenił się w Duchnowie z p. Rzyśkiewicz.
Pani Janina Dobrzelecka przywiozła ze sobą z Warszawy książki, które wypożyczała mieszkańcom Duchnowa. Dobrze znała język francuski i chętnie uczyła dzieci słówek i konwersacji w tym języku.
Ponieważ zainteresowanie książką było duże, Pani Janina Dobrzelecka otrzymała od władz gromadzkich lokal na bibliotekę i fundusze na zakup książek. Lokal ten mieścił się w budynku wiejskim na parterze. W budynku tym był również sklep GS “S.Ch.” i Ochotnicza Straż Pożarna. Prawa strona budynku była zniszczona. W latach 1985-90 generalnego remontu budynku dokonał Naczelnik Gminy Pan Krzysztof Kilbach. Biblioteka otrzymała wykończony w drewnie lokal na poddaszu.
Pierwszego wpisu do księgi inwentarzowej dokonano 28 lutego 1961 r. i tę datę należy przyjąć jako datę utworzenia Filii Biblioteki w Duchnowie. Była to Filia Biblioteki Gromadzkiej w Wiązownie. Pani Janina Dobrzelecka prowadziła bibliotekę do 1976 r. Ze względu na podeszły wiek zrezygnowała z pracy i zamieszkała w Domu Opieki w Górze Kalwarii. Bibliotekę przejęła Pani Krystyna Kowalczyk, prowadziła ją krótko bo tylko do 30 kwietnia 1977 r. Od 1 maja 1977 r. rozpoczęła pracę w bibliotece Pani Jadwiga Żak. Pracowała do stycznia 1982 r. Zmarła w dniu 22.02.1982 r.
Od 15 maja 1982 r. do 5 listopada 1996 r. bibliotekę prowadziła Pani Grażyna Witan. Zginęła tragicznie w wypadku. Od 1 stycznia 1997 r. do kwietnia 2013 r. kierownikiem Filii Biblioteki w Duchnowie była Pani Daniela Rogala, następnie do czerwca 2016 r. funkcję tą pełniła Pani Marzena Kopka. Kolejnym kierownikiem tej placówki była Pani Iryna Rosińska. Od kwietnia 2017 r. w bibliotece pracowała Pani Katarzyna Jędrzejewska. W kolejnych latach bibliotekę prowadziły Marzena Bobrowska, Renata Szczeblewska, Martyna Dymowska i Teresa Naperty. Od kwietnia 2023 r. biblioteką kieruje Anna Mikulska we współpracy z Teresą Naperty. 28 kwietnia 2023 r. biblioteka otrzymała nowy lokal w budynku Duchnowskiego Domu Kultury.
Na dzień 28 kwietnia księgozbiór biblioteki liczy 7 100 woluminów. Są to książki dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz księgozbiór popularno – naukowy.