O wolności i niepodległości z Zofią Stanecką

W ramach obchodów XV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w duchnowskiej filii odbyło się spotkanie autorskie z Zofią Stanecką.

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Glinianki mieli przyjemność podyskutować z autorką, o tym czym jest wolność? Czy to samo oznacza dla dziecka i dla artysty? Skąd się wzięły symbole narodowe i jaki mają sens?

Pisarka opowiedziała też, jak wygląda jej „pisarnia” oraz „myślarnia”, czyli miejsca, w których pracuje, tworzy i wymyśla nowe opowieści. A także – skąd pisarz bierze pomysły?  Ciekawostką było również  wyjaśnienie dzieciom, jak wiele wspólnego ma garnek z głową? Co potrzebne jest do napisania książki? Odpowiedzi na te pytania autorka przedstawiła w formie ilustracji. W interesujący sposób pokazała dzieciom  proces twórczy powstania książki –  porównała go do gotowania zupy w garnku. Aby powstała zupa potrzebujemy różnych składników, zupełnie tak samo jest w przypadku książki. Główne składniki, żeby powstała książka to: głowa pełna pomysłów, ciekawe przeżycia, wspomnienia i inspiracja.

W części warsztatowej spotkania dzieci wcieliły się w rolę ilustratorów. Ich zadaniem było zilustrować sytuacje, w których czuliby się zupełnie wolni – nie podlegli nikomu. Dodatkowo, miały niepowtarzalną okazję wystąpić przed publicznością i opowiedzieć o swojej pracy. Dzieci wykazały się niebywałą kreatywnością.

Na zakończenie spotkania wszyscy zakupili książki autorstwa naszego gościa i ustawili się w długiej kolejce po dedykacje i autografy.