Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Spotkanie z Ewą Chotomską

We wtorek 10 czerwca w Bibliotekach Publicznych w Wiązownie i w Gliniance gościła Ewa Chotomska – scenarzystka programów telewizyjnych skierowanych do dzieci tj. Tik-Tak, Fasola, Domowe przedszkole, Młynek.
W latach 80-tych występowała w programie telewizyjnym Tik-Tak jako Ciotka Klotka.
Ewa Chotomska jest autorką wielu piosenek dla najmłodszych, które stały się powszechnie znane – m.in.” Moja fantazja”, “Myj zęby”, “Mydło lubi zabawę”.
W 1983 roku razem z Andrzejem Grabowskim założyła zespół Fasolki.
Pani Ewa, córka znanej poetki Wandy Chotomskiej również pisze książki, np.”Kuchenny alfabet w zagadkach”, “Piosennik Ciotki Klotki”, “Legendy polskie”, “Zając Poziomka”.

Na spotkanie z artystką do biblioteki w Wiązownie przybyły dwie klasy trzecie ze Szkoły Podstawowej. W bibliotece w Gliniance gościły także klasy trzecie, ze swoimi wychowawczyniami: Panią Teresą Bąk i Panią Marią Wójtowicz.

Ewa Chotomska przywitała dzieci piosenką Pan Tik-Tak w kolorowym przebraniu Ciotki Klotki. Opowiadała o swojej pracy w telewizji, jak przygotowuje się programy, o swych inspiracjach literackich oraz o tym, jak to
jest być córką sławnej poetki, z którą bawiła się w tworzenie rymów.
Autorka zachęciła swych małych słuchaczy do szukania rymów z różnymi wyrazami. Dzieci podjęły wyzwanie i sypały nimi jak z przysłowiowego rękawa, chętnie również odpowiadały na zagadki, a za poprawną
odpowiedź „leciał” do nich cukierek. Uczniowie mieli wiele pytań do gościa.

Dowiedzieli się m.in., że Pani Ewa miała psa, który stał się głównym bohaterem jej książki p.t. „Pamiętnik Felka Parerasa”, (Felek – od felix: szczęśliwy, Pareras – od: parę ras).
Podczas spotkania trzecioklasiści wykazali się doskonałą orientacją w twórczości Ewy Chotomskiej, śpiewając wraz z nią piosenki jej autorstwa.

Na zakończenie dzieci podziękowały Ciotce Klotce, wręczając jej pamiątkowy Dyplom i ustawiły się w długiej kolejce, aby otrzymać autograf i piękną dedykację w zakupionych książkach pisarki.

Przed pożegnaniem Pani Ewa wpisała się do Kroniki Biblioteki i podała receptę na udany wiersz – „wystarczy kilka ziarenek rymów i łycha fantazji”.

Dorota Milewska