Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Jubileusz 70 lecia Biblioteki Publicznej Gminy Wiązowna

W Domu Kultury „Nad Świdrem” w Woli Karczewskiej 24 października Biblioteka Publiczna Gminy Wiązowna obchodziła jubileusz 70-lecia istnienia. Podczas uroczystości zaprezentowano nowe „dziecko” biblioteki – książkę „Baśnią powiązani, w baśni zaczytani” pióra Katarzyny Kepińskiej. Gwiazdą wieczoru była Anna Jurksztowicz.

Uroczystość rozpoczęła się w niecodzienny sposób. Nieoczekiwanie dla wszystkich zabrzmiał, opatrzony nastrojową muzyką, wstęp do książki „Baśnią powiązani, w baśni zaczytani” w interpretacji Marka Darewskiego. Dyrektor Marzena Kopka powitała zaproszonych gości: przedstawicieli samorządu oraz gminnych urzędów i instytucji, dyrektorów, byłych pracowników biblioteki, lokalnych artystów, pisarzy, czytelników i mieszkańców. Bibliotekarki Marzena Bobrowska i Dorota Bortkiewicz przypomniały o tym, jak ważna jest moc słowa pisanego, mówionego oraz tego, przekazywanego z pokolenia na pokolenie. „Słowo jest początkiem wszystkiego, nigdy nie przeminie, słowo jest w nas. Przystanią dla słowa jest – Nasza Biblioteka”. Następnie goście wyruszyli w krótką podróż. Sala zamilkła i wszyscy – oczarowani muzyką Piotra Czajkowskiego – cofnęli się w czasie do miejsca, w którym wszystko zaczęło się 70 lat temu. 

Dalszą część uroczystości wypełniły przemówienia gości. Jako pierwsza w imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika głos zabrała Emilia Oleksiak z Urzędu Marszałkowskiego m.st. Warszawy, która wręczyła medal „Pro Masovia” dla biblioteki w Wiązownie za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego. Następnie przemówił wójt Janusz Budny. Wyraził słowa uznania i podziękował wszystkim bibliotekarzom za ogromne zaangażowanie oraz poświęcenie włożone w promocję czytelnictwa na terenie całej gminy.  

Dyrektor biblioteki w ramach podziękowania za owocną współpracę i pomoc w kształtowaniu osobowości człowieka w środowisku czytelniczym wręczyła upominki emerytowanym i obecnym pracownikom wszystkich bibliotek, urzędnikom i przedstawicielom różnych instytucji wspomagających pracę biblioteki. Urodziny jubilatki uświetniła premiera książki pt. „Baśnią powiązani, w baśni zaczytani” Katarzyny Kepińskiej. Autorka wraz z ilustratorką – 14-letnią Emilią Bronikowską, grafikiem Krzysztofem Rosińskim, korektorkami Bogumiłą Majewską i Anną Rosłaniec uchylili rąbka tajemnicy powstawania publikacji.   

Jednym z ostatnich punktów programu był występ gwiazdy wieczoru – Anny Jurksztowicz z zespołem. Wokalistka sprawiła, że w ciągu zaledwie kilku minut cała sala się rozśpiewała. Usłyszeliśmy jej największe przeboje, ale i piosenki mało znane. Po uczcie dla ducha fanfary ogłosiły ucztę dla ciała. Tort zachwycił przybyłych zarówno wyglądem, jak i smakiem.  Dziękujemy wszystkim za okazaną sympatię, serdeczne życzenia i współtworzenie historii biblioteki. Przed nami kolejne lata i nowa historia. Twórzmy ją razem w bibliotece.  

Foto: Izabela Trzaska