Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Irenka we wspomnieniach przyjaciół

Z okazji otwarcia nowo wyremontowanej Filii Biblioteki w Gliniance, dnia 6 lutego 2020 r. odbył się „Wieczór wspomnień o Irenie Sarneckiej-Derkacz”.  Połączenie tych dwóch wydarzeń zapisało w sposób szczególny kolejną kartę w historii biblioteki. Nie sposób byłoby przeżyć tych chwil bardziej uroczyście niż poprzez przywołanie w pamięci osoby lokalnej poetki i zaprezentowanie jej twórczości w zbliżającą się rocznicę śmierci.

Otwarte po dwóch miesiącach drzwi placówki odsłoniły powstałe zmiany z wyraźnie powiększoną przestrzenią dla czytelników, zwiększoną ilością regałów na książki, odmalowanymi ścianami, nową podłogą, przebudowanymi drzwiami wewnętrznymi i innymi. Istotnej zmianie uległ, przede wszystkim, rozstaw mebli, dzięki czemu wygospodarowano komfortową przestrzeń do organizacji spotkań autorskich, wystaw i itp. Odświeżone przestrzenie są teraz bardziej otwarte i przyjazne dla czytelnika w każdym wieku. Biblioteka zyskała zupełnie nowe oblicze. Królują teraz jasne barwy i modny minimalizm.  Realizacja remontu niewątpliwie pozwoliła na osiągnięcie zamierzonego celu.

Dyrektor Marzena Kopka z nieskrywaną radością powitała wszystkich gości i  mieszkańców  licznie przybyłych na to wydarzenie. Wśród nich byli m.in: Wójt Gminy Wiązowna Janusz Budny wraz z małżonką, Sekretarz Anna Rosłaniec, prowadzący spotkanie Andrzej Kamiński, autor książki „Irenka”, mąż pani Ireny, Ryszard Derkacz, aktor Stanisław Górka, Roman Zdunik były Dyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła II w Gliniance, Teresa Bąk Dyrektor Szkoły Podstawowej im. W.Witosa w Gliniance wraz z uczniami oraz Małgorzata Kupiszewska dyrektor MOKTiS-u w Otwocku. W dalszej części spotkania ks. Proboszcz Piotr Błażejczyk dokonał uroczystego poświęcenia nowej biblioteki. Wyrazy wdzięczności i wzajemnych podziękowań przeplatały się z momentami wzruszeń. Usłyszeliśmy pięknie recytowane przez młodych, wiersze i miłe wspomnienia od przyjaciół poetki. Jej niezwykła osobowość pozostawiła w ich sercach tęsknotę za dobrym słowem, które miała dla każdego, psotną iskrą w oku, tryskającą z niej energią i optymizmem. Była kobietą wielu talentów. O niej samej oraz pasjach twórczości poetyckiej, projektowaniu ubrań dla sportowców, malarstwie i innych, opowiada zaprezentowana na spotkaniu książka pt. „Irenka”. Biografia ta, podobnie jak wiersze wybrane pt. „Klimaty” i „ A duch wieje kędy chce…” są dostępne dla zainteresowanych w każdej z naszych placówek. Montaż słowo muzyczny przygotowany przez prof. Akademii Teatralnej w Warszawie, znanego aktorka Stanisława Górkę stał się ukoronowaniem „Wieczoru wspomnień o Irenie Sarneckiej-Derkacz”. Zachęceni otrzymanymi tekstami wszyscy zaśpiewali pieśń pt. „Finał” do muzyki  Jerzego Derfla. Chwile muzycznej refleksji zakończyły się poczęstunkiem w postaci okolicznościowego tortu, zbieraniem autografów oraz upamiętniającym wpisem do kroniki biblioteki.

W wierszu „O poetach” Pani Irena napisała :

„ Kobiety ceni się za urodę”

Mężczyzn za charakter

Ale poetów ceni się za chwilę ulotnych wzruszeń, które są ich własnością”.

Zachęcamy do sięgania po twórczość Pani Ireny Sarneckiej-Derkacz, która ujmuje prostotą wyrażoną zachwytem nad przyrodą, opisem codzienności i sprawami bliskimi każdemu z nas.

Dziękujemy wszystkim, którzy mają swój udział w powstawaniu i wydawaniu jej dzieł przyczyniając się do budowania naszej wrażliwości.  Przybyłym gościom dziękujemy za obecność i wspólne przeżywanie tak ważnego momentu. Szczególnie dziękujemy panu Ryszardowi Szczęsnemu, który użyczył nam ze swoich zbiorów kilka zdjęć pani Irenki.

Zapraszamy do odwiedzenia filii biblioteki w Gliniance , obejrzenia prezentacji oraz zdjęć sprzed remontu biblioteki.

Tekst D. B.

Foto: D.B., M.B., M.K., A.R.,