Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

“Historie kuchenne” w bibliotekach

Barbara Czaykowska-Kłoś urodziła się 19 lipca 1944 roku we wsi Głębokie na Rzeszowszczyźnie. Jej rodzice, czynnie związani z Armią Krajową, w wyniku wojennej zawieruchy osiedlili się na Śląsku, żeby po latach zadomowić się na dobre w Warszawie.

Sztuka kulinarna to wielka pasja autorki – początkowo opierała swoje umiejętności na talencie swojej mamy oraz niezwykle bogatych, pochodzących z różnych regionów Polski i Europy, tradycjach kucharskich, które celebrowane były w jej domu.

Rodzina ponad wszystko – to motto życiowe autorki  książki  pt. „Historie kuchenne. O miłości, rodzinie i sile tradycji” , które zostało bardzo wyraźnie podkreślone w jej publikacji. Sprawia ono, że jej dom stale tętni życiem.

„Kuchnia zawsze miała ogromne znaczenie w moim życiu. Była świadkiem wielu wydarzeń, które działy się nie tylko pośród naszych czterech ścian. W jakiś sposób mnie kształtowała i pomagała w wychowywaniu dzieci. Kleciła nasze małżeństwo i tworzącą się rodzinę, wpływała na przyjaźnie, ba, na nasze życie towarzyskie.” – tak mówiła na spotkaniu z uczniami  klas ósmych szkoły podstawowej z Wiązowny w bibliotece w Wiązownie i z uczniami klas 6 i 7 z Malcanowa w bibliotece w Gliniance. Oba spotkania przebiegły w atmosferze zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia wyzwalając w młodzieży zainteresowanie tradycjami.

Potwierdzeniem zdolności kulinarnych autorki były pyszne ciasteczka, upieczone  specjalnie na nasze spotkania.

Korzystając z obecności uczniów w naszych placówkach zapoznaliśmy ich z ideą ogólnopolskiej kampanii społecznej Fundacji Dbam o Mój Zasięg pod hasłem„Idą święta. Nie o sms-ie lecz o kartce pamiętaj”!,

Wszyscy otrzymali karki świąteczne oraz zadanie domowe, aby zredagować życzenia świąteczne i wysłać je do najbliższych.

Na zakończenie  spotkania była  możliwość zakupu książeczki  z autografem „Historie świąteczne. Kulinarny przewodnik na Boże Narodzenie i karnawał”.

 

Fotorelacja ze spotkania w Gliniance z uczniami ze Szkoły Podstawowej z Malcanowa.

 

 

 

Fotorelacja ze spotkania w bibliotece w Wiązownie.

Tekst: T. N., M. B.

Foto: M.K., M.B., K.J.