Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Katalog książek – online

 

WPROWADZENIE

System Biblioteczny MATEUSZ, przez który wypożyczamy Państwu książki daje wiele możliwości.  Za jego pośrednictwem można sprawdzić dostępność pozycji, zarezerwować ją, przedłużyć (prolongować) termin zwrotu oraz przejrzeć listę wcześniej wypożyczanych pozycji (historia wypożyczeń)

DOSTĘPNOŚĆ POZYCJI

W polu “dostępność” możemy sprawdzić, czy interesującą nas pozycję możemy wypożyczyć, jeśli tak to na jaki okres (30 lub 14 dni).

mateusz_dostepnosc_

mateusz_dostepnosc__

Część pozycji nie można wypożyczyć. Są one dostępne wyłącznie na miejscu. Dotyczy to np. słowników, leksykonów umieszczonych w księgozbiorze podręcznym.

mateusz_dostepnosc0

TWOJE KONTO

Za pośrednictwem zakładki TWOJE KONTO można zalogować się do systemu. Ze swojej karty czytelniczej należy przepisać NUMER i PIN (numer karty wpisujemy bez początkowych zer).

loguj

Po zalogowaniu, na ekranie zostanie wyświetlona strona z informacjami o stanie konta czytelniczego.

konto_przyklad

PROLONGATA

Jednorazowe przesunięcie terminu zwrotu jest możliwe, jeżeli:

  • termin zwrotu jeszcze nie upłynął,
  • na pozycję nie ma rezerwacji.

REZERWACJA

Rezerwacji możemy dokonać, jeśli wszystkie egzemplarze interesującej nas pozycji zostały wypożyczone. Długość kolejki oczekujących na wypożyczenie jednej pozycji nie może przekroczyć 5 osób. Jeśli w danej bibliotece są dostępne np. 2 egzemplarze danego tytułu, to maksymalna liczba rezerwacji wyniesie 10 (2×5)

Aby dokonać rezerwacji należy zalogować się do systemu (TWOJE KONTO), następnie przejść do wybranego katalogu, odszukać pożądaną pozycję i nacisnąć klawisz ZAREZERWUJ, postępując dalej według wskazań systemu.

Sygnalizacja dostępności zarezerwowanych pozycji
Kolor wiersza w tabeli REZERWACJE oznacza:

  • różowy – jesteśmy na dalszym miejscu kolejki oczekujących;
  • żółty – jesteśmy na pierwszym miejscu kolejki, pozycja jeszcze nie została zwrócona;
  • zielony – zarezerwowana pozycja jest do odbioru

Edycja rezerwacji

W momencie rezerwowania książki wybieramy, jak długo rezerwacja ma być ważna – miesiąc, trzy lub sześć miesięcy. W przypadku długich kolejek zalecamy wybór półrocznej ważności rezerwacji. Ponadto istnieje możliwość przedłużenia czasu aktywności rezerwacji. W tym celu należy nacisnąć PRZEDŁUŻ, widoczny obok danego tytułu. Każde kolejne kliknięcie tej ikonki, to przesunięcie daty ważności rezerwacji o 30 dni. Jeżeli rezygnujemy z rezerwacji, naciskamy ikonę USUŃ.

HISTORIA WYPOŻYCZEŃ

Po zalogowaniu się na swoje konto możemy przejrzeć listę wcześniej wypożyczanych pozycji.

historia_przyklad

WAŻNE!   Podczas korzystania z obcego komputera np. w kafejce internetowej należy pamiętać o wylogowaniu się. Uniemożliwi to osobom postronnym wejście do systemu na Państwa konto.