Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Życzliwość jest w nas

21 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Z tej okazji a także nawiązując do  kampanii “Biała Wstążka 2019” spotkaliśmy się w bibliotece z  uczniami klasy 3 b ze Szkoły Podstawowej im. Bohaterskich Lotników Polskich w Wiązownie. Była to okazja do wzbudzenia pozytywnych emocji wśród dzieci, uwrażliwienie ich na wzajemną życzliwość. Rozmawialiśmy o tym, z czym kojarzy się życzliwość, jak mogą obdarowywać nią innych. Powstało „Słońce życzliwości”, w promieniach którego pojawiły się takie słowa jak: szacunek, pomoc innym, miłość, dobroć, uprzejmość, uczciwość.

W dalszej części spotkania dzieci zapoznały się z “Bajką o Ciepłym i Puchatym”, która opowiadała o tym, że dawanie miłości, dobroci, szczęścia bardzo się opłaca, bo im więcej dajesz, tym więcej otrzymujesz. Ważne co nosimy w sercu. Jeśli twoje serce przepełnione jest dobrocią, to to co dajesz, do ciebie wraca, będziesz tym obdarowany. Natomiast “zimne i kolczaste”, to strach, zło i gniew. To my wybieramy co zagości w naszych sercach i jak zakończy się nasza bajka. Młodzi uczestnicy dokończyli własną bajkę tworząc wyjątkowe książeczki pełne życzliwości.

Z okazji Dnia Pluszowego Misia, który jest obchodzony 25 listopada gościem biblioteki był miś. W rolę misia wcielił się autor książek dla dzieci – pan Tom Justyniarski, twórca m.in lektury szkolnej pt. “Psie troski”, który opowiadał dzieciom, jak powstaje książka, skąd czerpie pomysły na swoje publikacje oraz inspirował do tworzenia własnych książek i ilustracji.

W atmosferze wielkiej życzliwości zrobiliśmy wspólne zdjęcia i wykonaliśmy kartki z pozdrowieniami, które niedługo dotrą do odbiorców.

Biała wstążka, która jest symbolem kampanii przeciw przemocy ozdobiła dumne piersi uczestników spotkania.

Pamiętajmy: Bądźmy życzliwi codziennie, a nie od święta! Pozytywne emocje, które przekazujemy innym wrócą do nas z nawiązką!

Tekst: M.B.

Foto:M.B., M.K.