Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Jak powstaje komiks ? Warsztaty ilustratorskie z Arturem Nowickim

13 maja 2022 r. w kolejnym dniu Tygodnia Bibliotek, w naszych bibliotekach odbyły się warsztaty z rysowania komiksu, które poprowadził znany rysownik Artur Nowicki. Na co dzień zajmuje się tworzeniem ilustracji do książek dla dzieci i młodzieży. Jest również organizatorem spotkań twórczych przeznaczonych dla młodych rysowników. Uwielbia spędzać czas w swojej domowej pracowni, gdzie wymyśla kolejnych bohaterów.

Na warsztaty ilustratorskie do biblioteki w Gliniance zaprosiliśmy uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Gliniance i uczniów ze Szkoły Podstawowej im. 1 Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego w Malcanowie. W bibliotece w Wiązownie w warsztatach uczestniczyły dzieci ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im.Bohaterskich Lotników Polskich w Wiązownie.

Spotkania rozpoczęły się niepospolicie. Pan Artur Nowicki witał wszystkich niemym obrazem w postaci rysunku komiksowego. Podczas rysowania dzieci odgadywały pojawiające się postacie i trwały w oczekiwaniu na dialog. Po zakończeniu rysowania Pan Artur opowiadał o swojej pracy, pokazywał książki, do których tworzył obrazy i zapoznawał dzieci z zasadami tworzenia komiksu. Uczniowie dowiedzieli się, że komiks to niema historia. Aby ją stworzyć potrzebny jest przede wszystkim pomysł oraz bohater, którego musimy wymyślić i wcale nie musi to być człowiek. Bardzo ważnym elementem są materiały, którymi będziemy pracować. Charakterystyczne dla komiksu dymki są z odsyłaczami, które mogą mieć różne postacie : chmurki, ekrany, serduszka itp.

W części praktycznej dzieci zostały zaproszone do tworzenia swoich komiksów. Otrzymały papier, markery i ołówki do rysowania. Jedni tworzyli indywidualnie, inni podzielili się na pisarzy i rysowników tworząc wspólną pracę. Wyobraźnia ruszyła i powstało wiele ciekawych prac godnych pogratulowania. Młodzi rysownicy byli profesjonalnie zaopiekowani. Pan Artur z czujnością doglądał “swoich” uczniów, doradzając w sprawach technicznych lub inspirując pomysłami. Każda praca została nagrodzona podpisem naszego gościa.

Na zakończenie spotkania uczniowie mieli możliwość zakupienia książki z artystycznym rysunkiem i dedykacją pana Artura.

Tych, którym się nie udało zakupić książek uspokajamy. Książki pt.Kosmiczne przygody Bruma i Gruma” P. Wakuły, Mój kumpel Jeremi” E. Martykien, Zagadka Stacji Kosmicznej Z.Staniszewskiej,Pies w czasach zarazy D. Combrzyckiej” oraz seriaAle historia” G.Bąkiewicz, są już dostępne do wypożyczenia w naszych bibliotekach.
Zapraszamy do wypożyczeń.

Tekst: Dorota Bortkiewicz
Foto: Dorota Bortkiewicz, Teresa Naperty, Katarzyna Dziewulska, Beata Dąbrowska