Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Najcenniejszy pokarm dla wyobraźni to książka

Alina Więckiewicz aktorka z “Teatru w Lesie” wprowadziła dzieci w świat teatru, ale od kulis. Zaznaczyła jednak i mocno podkreślała, że teatr może być wszędzie, i w lesie, i w bibliotece, i w domu. “Najcenniejszym pokarmem dla wyobraźni jest książka” – powiedziała. Bez książek nie byłoby teatru, gdyż wszystko zaczyna się od pomysłu, który ostatecznie przelewamy na papier.

Dzieci ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Bohaterskich Lotników Polskich w Wiązownie oraz Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Gliniance dowiedziały się jak powstaje teatr lalkowy. Co dzieje się zanim powstanie sztuka. Najpierw reżyser i scenograf ustalają co im będzie potrzebne do zrobienia sztuki. Ustalają jaki ruch sceniczny będzie realizowany, przelewają na papier wspólne ustalenia, jakich kolorów i materiałów użyją do stworzenia scenografii i powstania lalek.

Uczestnicy poznali różne rodzaje lalek: marionetki płaskie w kostiumach przestrzennych, lalki drewniane, lalki porcelanowe, lalki teatralne stylizowane na lalki średniowieczne, japońskie lalki gejsze oraz lalki trikowe. Każdy z nas może takie lalki stworzyć, potrzebna jest tylko wyobraźnia. Zachęcamy młodych odbiorców do tworzenia teatru w warunkach domowych. Będzie to wspaniała zabawa i zarazem miło spędzony czas z rodziną.

Tekst: M.B.

Foto: M.B, D.B.