Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Narodowe Czytanie “Nad Niemnem” w Wiązownie nad Mienią.

Tęsknota za polską wsią, ciepłym wiatrem niosącym zapach zboża i świeżo zaoranej ziemi. Odbijające się w uszach odgłosy dobrze życzących sobie gospodarzy, nieśmiałe zaloty młodych oraz nieproszony smutek, który zagościł na wspomnienie przelanej krwi rodaków w postaniu styczniowym 160 lat temu.

Takie emocje zatrzymaliśmy w kadrach wspomnień po kolejnym Narodowym Czytaniu, które odbyło się w ubiegłą sobotę w Gminnym Parku Centrum w Wiązownie. Wydarzenie rozpoczęło się oficjalnym powitaniem przybyłych gości, którego dokonała Marzena Kopka dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Wiązowna.

Do wspólnego czytania zgłosiło się 49 osób. Wśród czytających byli pracownicy Urzędu Gminy Wiązowna, nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej w Zakręcie i w Gliniance, Seniorzy z Dziennego Domu Senior+ w Woli Karczewskiej z wolontariuszami, członkowie Klubu Senior + w Woli Karczewskiej, czytelnicy, przyjaciele biblioteki i goście, którzy przyjechali do Wiązowny specjalnie na nasze wydarzenie.

Z tekstu powieści  Elizy Orzeszkowej pt. “Nad Niemnem” wyodrębniłyśmy 3 motywy z wielu w niej zawartych: motyw miłości, patriotyzmu i szlacheckiego dworu. Każdy z wybranych tekstów został opatrzony komentarzem wprowadzającym. Czytane fragmenty uwalniały słowa odbijające się wśród słuchaczy niczym echo przywołanej historii. Autorka napisała utwór przepięknym językiem, z barwnymi opisami przyrody, przedstawiając nam panoramę polskiego społeczeństwa drugiej połowy XIX wieku. Nie dziwi więc fakt, że wielu z nas ponownie pokochało tę lekturę i w pełnym skupieniu wsłuchiwaliśmy się w czytane fragmenty.

Po przeczytaniu prozy na scenie wystąpił  Jan Jastrzębski  znany jako Kataryniarz Jan, który przywołał nuty folkloru warszawskiego i przedwojennej piosenki. Przy dźwiękach Katarynki poddaliśmy się wspomnieniom o dawnej Warszawie i dogłębnie poznaliśmy historię, powszechnego niegdyś, zawodu kataryniarza.  Podczas wydarzenia była obecna także pani Agata – fotograf z fotobudką, która licznym zainteresowanym robiła zdjęcia na łamach starej gazety Kuriera Warszawskiego.

Miejsce czytelniczego spotkania w plenerze opasała wystawa zatytułowana „Nad Mienią” autorstwa Waldemara Chrościckiego, mieszkańca Wiązowny. Zatrzymane w obiektywie chwile z życia przyrody zachwycały oglądających swoją naturalnością i barwą koloru. Obok wystawy były dostępne zdjęcia, które każdy mógł zabrać na pamiątkę z pieczątką Narodowego Czytania i autografem autora.

Na uczestników wydarzenia czekał poczęstunek w formie wiejskiego stołu z ciastem, kawą i herbatą. Dziękujemy czytelniczce Beacie Kępce, która upiekła ciasteczka z logiem biblioteki.

Zapraszając mieszkańców do wspólnego Narodowego Czytania zawsze spotykamy się z dużym zaangażowaniem. Tak życzliwa i miła aktywność czytelników sprawiła, że Narodowe Czytanie w Wiązownie było czymś więcej niż tylko spotkaniem. Było “smakowaniem” literatury, obcowaniem z dobrą stroną kultury i przyjemnym odpoczynkiem.

Tekst: Dorota Bortkiewicz
Foto: Dorota Bortkiewicz, , Anna Mikulska, Cezary Pękul.