Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Spotkanie z autorką i bohaterami książki “Rollek. Pies przewodnik”

20 września w naszych bibliotekach gościliśmy wyjątkowych gości: Annę Budzińską edukatorkę z “Uprzejmego Łosia”, która uczy dzieci empatii i miłości do zwierząt, Sebastiana Grzywacza z psem przewodnikiem Rollkiem  bohaterów książki pt. “Rollek. Pies Przewodnik” oraz  Barbarę Gawryluk autorkę wyjątkowych książek m.in o psach pracujących.

Barbara Gawryluk jest laureatką wielu prestiżowych nagród m.in. Nagrody Literackiej im. K. Makuszyńskiego, którą przyznano jej w 2010 r. za książkę „Zuzanka z pistacjowego domu”. W 2012 r. jej „Dżok. Legenda o psiej wierności” otrzymał wyróżnienie w plebiscycie Fundacji ABC XXI na najważniejszą książkę 10-lecia kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”. Jej „Małych bohaterów” nagrodzono Międzynarodową Nagrodą organizacji EENA 112 Award.

Sebastian Grzywacz od 11 lat jest osobą ociemniałą na skutek wypadku. Jest społecznikiem, przewodnikiem po „Niewidzialnej Wystawie”, współzałożycielem „Fundacji Ponad Słowami”, szkoleniowcem i audytorem. Jest również wielbicielem książek i sportów – również w wersji ekstremalnej, spacerów praz zabaw z ukochanym synem. Od wielu lat aktywnie walczy o prawo osób z niepełnosprawnościami do dostępności przestrzeni publicznej, kultury i edukacji. Nie skupia się wyłącznie na środowisku osób niewidomych, podczas swoich wykładów i szkoleń zwraca uwagę także na inne dysfunkcje. Jak sam twierdzi – niepełnosprawność to część każdego z nas i nie ma osób w stu procentach pełnosprawnych, dlatego świat powinien być przyjazny dla każdego. Jego motto życiowe brzmi: „Tyle jesteśmy warci, ile możemy dać siebie innym”.

Z Anią, Sebastianem i jego psem przewodnikiem w Bibliotece w Wiązownie i w jej filii w Gliniance w ciągu dnia spotkali się uczniowie z miejscowych szkół. Po południu zaś do tej wspaniałej trójki dołączyła pisarka Barbara Gawryluk. Licznie przybyła do Wiązowny grupa uczestników miała okazję usłyszeć opowieść o tym, jak rodzi się książka oraz zapoznać się z wieloma ważnymi i ciekawymi informacjami na temat osób niewidzących oraz psów pracujących.

Niezwykłych gości mieli również okazję poznać Seniorzy z Dziennego Domu „Senior+” z Woli Karczewskiej.

Celem spotkań było promowanie wiedzy na temat aktywności osób niewidomych w różnych dziedzinach życia oraz pokazanie, jak radzą sobie w codziennym życiu i jak można im pomóc. Ważnym elementem była promocja literatury dziecięcej oraz wyjątkowej serii książeczek Barbary Gawryluk o psach pracujących. Książki, które można było zakupić podczas spotkania, rozeszły się, jak „ciepłe bułeczki”. Oczywiście opatrzone autografem pisarki. Mamy nadzieję, że spotkanie na długo pozostanie w pamięci.

 

Tekst i foto: M.K.