Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

“Nic nie jest w porządku….” Krzesimir Dębski

W czwartkowy wieczór 22 lutego z inicjatywy Biblioteki Publicznej w Wiązownie  w sali Gminnego Ośrodka  Kultury  odbyło się spotkanie ze  znanym  kompozytorem,  skrzypkiem jazzowym  i dyrygentem Krzesimirem  Dębskim.  Największą sławę przyniosła mu muzyka filmowa, skomponował muzykę do 58 filmów fabularnych m.in.: Medium, Kingsajz, Ogniem i mieczem, W pustyni i w puszczy, Tam i z powrotem, Stara baśń, a także do filmu wojennego Bitwa Warszawska 1920 i muzykę do kilkunastu seriali telewizyjnych.

Tym razem wystąpił w roli pisarza i  to nie muzyka była tematem spotkania, ale  promocja książki o jednej z największych tragedii jaka dotknęła Polaków pt” Nic nie jest w porządku. Wołyń – moja rodzinna historia”.

Książka wydana w 2016 roku  opowiada historię  rodziny autora (dziadków i rodziców). Napisał ją na podstawie opowieści ojca, który cudem uratował się z mordu, jakiego dokonali Ukraińcy na Polakach mieszkających w Kisielewie na Wołyniu 11 lipca 1943 roku. Relacje świadków tej rzezi, w tym rodziców Krzesimira Dębskiego, są wstrząsającym świadectwem ludobójstwa.

Autor  przedstawił  słuchaczom swoje prywatne zdanie i odczucia,  opowiedział  o  dramatycznych losach Polaków na  Ukrainie, o  niezapomnianych przez nas –  Polaków  kartach polsko-ukraińskiej historii.

Wspomniał i poruszył również kwestię filmu “Wołyń” w reżyserii Wojciecha  Smarzowskiego.

„Nic nie jest w porządku”  to rozliczenie Krzesimira Dębskiego z rodzinną przeszłością, ale także wołanie o zbiorową pamięć dla ofiar zbrodni.

Mimo ciężkiego i poruszającego  tematu  dwugodzinne spotkanie odbyło się w miłej atmosferze.

Na zakończenie autor rozdawał autografy, pozował do zdjęć i rozmawiał ze słuchaczami.

 

Zachęcamy do zapoznania się z relacją Pani Elizy Woźnickiej – Nowińskiej ze spotkania z Panem Krzesimirem Dębskim:  https://www.facebook.com/elokalna/

 

Tekst : T. Naperty

Zdjęcia dzięki uprzejmości Tygodnika LOKALNA, fot. Eliza Woźnicka-Nowińska, Wojtka Siergiejuka z Tygodnika “Linia Otwocka” oraz T. Naperty i M. Bobrowskiej z BPGW.