Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Od debiutu do teraz. Spotkanie autorskie z Ałbeną Grabowską

„Od debiutu do teraz. Spotkanie autorskie z Ałbeną Grabowską”

18 listopada 2022 r. w bibliotece w Gliniance odbyło się długo wyczekiwane spotkanie z powieściopisarką Ałbeną Grabowską. Z wykształcenia  lekarka, specjalizującą się w neurologii i epileptologii, w 2011 roku zadebiutowała jako pisarka książką pt. „Tam, gdzie urodził się Orfeusz”. Jej najbardziej znana saga „Stulecie Winnych”, opowiadająca o losach rodziny Winnych na tle historii Polski, stała się kanwą serialu telewizyjnego. Napisała w sumie 26 książek, w tym oprócz powieści dla dorosłych, również dziecięce i jedną młodzieżową.

Wśród naszych czytelników jest wielu fanów książek Ałbeny Grabowskiej, którzy zaczytują się w każdej z jej powieści. Postanowiliśmy więc uraczyć miłośników powieści obyczajowych bezpośrednim spotkaniem z autorką. Frekwencja dopisała. Wśród uczestników spotkania gościliśmy również pana Daniela Wyszogrodzkiego, polskiego tłumacza, autora i dziennikarza muzycznego,  który towarzyszy Ałbenie Grabowskiej na drodze pisarskiej.

W rozmowach pod hasłem “Od debiutu do teraz”, pani Ałbena dała się poznać jako skromna osoba, w całej swej osobowości bardzo pozytywna, pracowita i pełna ciepła. Uczestniczka spotkania – pani Wanda tak wspomina wydarzenie: „ Pani Ałbena sprawiła, że spotkanie było niezwykłe w magicznym miejscu jakim jest biblioteka. Zaczarowała tę chwilę, słuchaliśmy zafascynowani różnych epizodów z jej życia. Nie było dla niej trudnych pytań. Do dziś żyjemy tym spotkaniem.” Rzeczywiście p. Ałbena śmiało odpowiadała na wszystkie zadawane pytania. Opowiadała szeroko o swoim sukcesie pisarskim i kulturze bułgarskiej
z której się wywodzi. Przytoczyła kilka faktów ze sceny filmowej i wspomniała o swoim doświadczeniu w pisaniu scenariuszy do musicali. Na pytanie pani Elżbiety: Czy chciałaby zagrać rolę w filmie ? Zdecydowanie i z iskrą w oku odpowiada: “Z przyjemnością“. Kto wie, być może zobaczymy jeszcze Panią Ałbenę w domach na ekranach swoich telewizorów.

Pisarka zaprezentowała także ostatnią ze swoich książek z serii “Uczniowie Hipokratesa. Doktor Zosia”, zdradzając przy okazji szczegóły jej powstania. Książkę można było zakupić na miejscu z autografem. Wydarzenie zakończyło się wspólną kawą i rozmowami o książkach.

Piątkowy wieczór z pisarką zostanie na długo w naszej pamięci. Pani Aldona podsumowała:
„spotkanie z tą panią było ucztą i najlepszym spektaklem terapeutycznym. Pozostał niedosyt, że czas tak szybko upłynął. Wyszliśmy z mężem jak z przyjacielskiego spotkania, rozpromienieni, pełni nowo pozyskanej wiedzy”.

Wydarzenie zrealizowane dzięki powstałemu rok temu w Gliniance Dyskusyjnemu Klubowi Książki i Instytutowi Książki, który w znacznym stopniu współfinansował to wydarzenie z Biblioteką Publiczną Gminy Wiązowna.

Po spotkaniu Abłena Grabowska na swoim profilu Facebook napisała : “Bardzo dziękuję za cudowne, niezwykle ciepłe przyjęcie w Bibliotece w Gliniance. Byłam wzruszona życzliwością i serdecznością jaka mnie u Państwa spotkała.”

Tekst: Dorota Bortkiewicz

Tekst: Dorota Bortkiewicz

Foto: D.B., M.B., T.N., D.W.