Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Japonia oczami Piotra Milewskiego. Relacja ze spotkania autorskiego.

10 maja w piątek filia w Gliniance przyciągnęła licznych zainteresowanych tematem Japonii. Z okazji Tygodnia Bibliotek w bibliotece gościł Piotr Milewski, podróżnik, dziennikarz, pisarz, autor książek pt. “Dzienniki japońskie”, “Planeta K”, “Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej”, “Tokio. Opowieści z Dolnego Miasta”.   Spotkanie autorskie odbyło się dzięki Dyskusyjnemu Klubowi Książki, który działa w placówce. Wydarzenie zostało sfinansowane przez Instytut Książki.

Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Czytelnicy czerpali ze “studni wiedzy” Piotra Milewskiego, który z obfitością dzielił się wiadomościami z  życia codziennego japończyków. Opowiedział o  inspiracjach, które zaowocowały kilkoma wydaniami, o ludziach, którzy przyczynili się do sukcesu pisarskiego oraz o splotach prywatnych doświadczeń, które zatrzymały go w Japonii na stałe. Pokazał uczestnikom  strój japoński, który w tamtejszym kraju oznacza przynależność do konkretnej grupy ludzi oraz buty i sandały różnego przeznaczenia.

Piotr Milewski przyjechał do biblioteki ze swoim wieloletnim przyjacielem Łukaszem Zabłońskim, z którym współtworzył książkę
pt. ” Hokkaido. Japonia bez gejsz i samurajów”. Łukasz Zabłoński na stałe mieszka w Bogocie stolicy Kolumbii. Zaproszony do wspólnej rozmowy o kraju kwitnącej wiśni chętnie dzielił się zdobytą wiedzą. Dodatkowo poznaliśmy bliżej mało znaną Kolumbię, jej strukturę gospodarczą, państwową i nie tylko.

Czytelnicy, a wśród nich także Ci, którzy zaplanowali swoją podróż do Japonii, spontanicznie włączali się do rozmowy pytając o rzeczy dla nich najciekawsze. Na zakończenie Piotr Milewski opatrzył autografem kilka książek zakupionych przez uczestników.

Dziękujemy uczestnikom DKK za całoroczną aktywność i wszystkim, którzy byli z nami podczas tego piątkowego popołudnia.
Zachęcamy do zdobywania wiedzy i wypożyczania książek o Japonii.  Zapraszamy do biblioteki w Wiązownie, Gliniance i Duchnowie.

Spotkanie zostało dofinansowane ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tekst: Dorota Bortkiewicz

Foto: Izabela Trzaska, Marzena Bobrowska, Dorota Bortkiewicz