Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Wyzwania wielkie jak K2 i Everest. Spotkanie podróżnicze z Moniką Witkowską.

17 maja w bibliotece w Gliniance odbyło się spotkanie z Moniką Witkowską, himalaistką, pasjonatką podróży, zapaloną żeglarką oceaniczną, autorką licznych książek. Okazją do spotkania była premiera książki pt. “Broad Peak. Darowane życie” oraz 30. rocznica śmierci Patronki Roku 2022 Wandy Rutkiewicz, polskiej alpinistki uznawanej za jedną z najwybitniejszych kobiet świata himalaizmu. Wanda Rutkiewicz urodziła się 4 lutego 1943 r., zmarła 13 maja 1992 r. w Himalajach na stokach Kanczendzongi. Jej ciała nigdy nie odnaleziono.

Obecność w bibliotece Moniki Witkowskiej miała przybliżyć czytelnikom świat zdobywców gór, pomóc zrozumieć wyzwania i poznać codzienne życie wspinaczy w bazie. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się jednak o wiele więcej. Pani Monika w barwny sposób opisywała swoje wyprawy i poznanych na drodze wspinaczkowej ludzi posiłkując się, przy tym pokazem slajdów. Usłyszeliśmy o prawdziwym życiu w zakładanych obozach, na czym polegają trudy zdobywania ośmiotysięczników, jakie zdarzenia mają miejsce podczas ataku szczytowego i dlaczego giną Ci, którzy są w drodze na górę albo w drodze powrotnej. W klimacie przepięknych zdjęć poznaliśmy szczegóły zdobywania przez nią gór: Everestu, Manaslu i  Lhotse. Podróżniczka zdradziła nam swoje życiowe motta, którymi kieruje się podczas realizacji marzeń i receptę na to, by się spełniały. Osobiste refleksje i wspomnienia przelatywały się z licznymi pytaniami czytelników.Monika Witkowska swoje wyprawy, ciekawostki podróżnicze i kulturowe opisuje w książkach takich jak: “Góry z duszą”, “Everest. Góra Gór”, “Manaslu. Góra Ducha, Góra Kobiet”, “Lhotse. Lodowa siostra Everestu”. Do nas przyjechała ze swoją najnowszą książką, wydaną kilka dni temu pt. “Broad Peak. Darowane życie”. Po spotkaniu była możliwość zakupu książki prelegentki i zdobycia autografu.

Publikacje Moniki Witkowskiej mogą zainteresować wiele osób, nie tylko wspinaczy, turystów i wielbicieli turystyki górskiej. Są to książki dla ciekawych świata i są dostępne w naszych bibliotekach.

Zapraszamy więc do wypożyczeń.

Tekst: Dorota Bortkiewicz
Foto: Marzena Kopka, Marzena Bobrowska