Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Grecja – warsztaty edukacyjne z Anną Jaklewicz

7 lipca 2022 r. Biblioteka Publiczna Gminy Wiązowna, w ramach corocznej akcji Wakacje blisko domu,  zorganizowała warsztaty edukacyjne dla najmłodszych, które poprowadziła pani Anna Jaklewicz, podróżniczka i archeolog.  Zajęcia odbyły się gościnnie w Szkole Podstawowej im. 1 Pułku Szwoleżerów w Malcanowie.

Spotkanie rozpoczęło się zaproszeniem dzieci do odwiedzenia biblioteki, która w wakacje jest dostępna, a książki czekają na wypożyczenie. Następnie pani Ania “przeniosła” dzieci do starożytnej Grecji udostępniając slajdy z najciekawszych budowli i kultury tego kraju. Pokazała małym słuchaczom różnice zmieniającej się Grecji na przestrzeni wielu lat i odkryła wiele ciekawostek związanych z historią tego kraju. Dzieci dowiedziały się gdzie mieszkali starożytni Bogowie, kto podarował ludziom ogień i poznały imiona pierwszych olimpijczyków. Poznały wybrane mity o bogach i herosach, a także historię starożytnych igrzysk sportowych. Razem z panią Anią odwiedziły stadion olimpijski, świątynię i amfiteatr. Szukały różnic między komedią a dramatem. W grupie wyłonili się aktywni słuchacze, którzy chętnie odpowiadali na pytania i wnosili wiedzę, którą już posiadali.

Na koniec przyszedł czas na sprawdzenie zasłyszanej wiedzy o charakterystycznych greckich wzorach i dekoracjach. Każdy otrzymał własną amforę do udekorowania farbami na wzór sprzed tysięcy lat. Następnie wszyscy wykonali wieniec olimpijski.
Spotkanie okazało się skarbem informacji i greckich odkryć. Mamy nadzieję, że zostanie na długo w pamięci uczestników.

Tekst i foto: D.B.