Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Spotkanie autorskie z pisarzem, paleontologiem

14 maja w ramach trwającego Tygodnia Bibliotek, Biblioteka Publiczna Gminy Wiązowna zorganizowała dwa spotkania z dr hab. Tomaszem Sulejem, autorem książki pt. „Gdy na ziemi żyły dinozaury”, paleontologiem i zwycięzcą konkursu FameLab Poland 2017 w Centrum Nauki Kopernik. W spotkaniach uczestniczyły dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Cypriana Kamila Norwida w Zakręcie i uczniowie Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Gliniance.

Pan Tomasz wprowadził małych słuchaczy w pradawny świat, w którym nie było ludzi, nie było traw, a żyły jedynie przedziwne zwierzęta. Opowiadał o Fitozaurach, podobnych do współczesnych krokodyli, największych na Ziemi dicynodontach przypominających dzisiejsze hipopotamy, o drapieżnych dinozaurach z Lisowic, a szczególnie o jednym z nich, któremu nadali nazwę Smok wawelski. O tych i wielu innych zwierzętach dzieli się swą wiedzą również w swojej książce pt. „Gdy na ziemi żyły dinozaury”, w której barwny obraz świata sprzed wielu milinów lat narysowany został przez Małgorzatę Czaję. Gość spotkań opowiadał też o tym, jak szukają i gdzie znajdują kości, o swoich wyprawach na Grenlandię i bardzo cennych znaleziskach. O tym, jak wraz se swoim zespołem odkryli tam najstarszego prassaka, jego żuchwę z zębami. Na spotkaniach można było dotkną i obejrzeć kość prassaka liczącą wiele milionów lat.

Dzięki odkryciu dużego dinozaura w Lisowicach, powstało Muzeum Paleontologiczne z bardzo ciekawymi eksponatami.
Spotkanie wzbudziło wśród uczestników chęć odkrywania świata i z entuzjazmem podejmowali dyskusje o odkryciach z gościem wydarzenia.

Zapraszamy do bibliotek po książki o dinozaurach, których mamy dużo w swoich zbiorach.

W poniższym linku relacja ze Szkoły Podstawowej w Gliniance.

https://spglinianka.szkolnastrona.pl/a,1422,gdy-na-ziemi-zyly-dinozaury-spotkanie-z-paleontologiem

Dziękujemy szkołom za współpracę przy organizacji spotkań.