Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Spotkanie z pisarzami świata w książce “Z niejednej półki. Wywiady” Michała Nogasia

W bibliotece w Duchnowie odbyło się kolejne spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki z Glinianki. Na warsztacie znalazła się dosyć sporych rozmiarów książka pt.“Z niejednej półki. Wywiady” Michała Nogasia.

37 rozmów, w tym z pięcioma Noblistkami i Noblistami. Było się z czym mierzyć. Klubowicze musieli zmieścić się z czytaniem w czasie jednego miesiąca. Apetyt na książkę był, ale nie wszystkim udało się przeczytać całą. Ważne, że różnorodność wybranych przez nas wywiadów pozwoliła na ciekawą wymianę zdań.

Wywiady były różne, wiadomo, nie wszystkich pisarzy jednakowo się lubi, nie wszystkie tematy nas jednakowo interesują. Zawarte w rozmowach nawiązania do książek danych pisarzy od początku nasuwało myśl, że powinniśmy najpierw przeczytać wszystkie wymienione tytuły. Wówczas czytanie nabrałoby większej wartości. Wszystko przed nami.

Mimo to, z wywiadów wyłonił się ciekawy obraz świata, różnorodnego, wieloetnicznego, z wieloma trudnymi problemami. Michał Nogaś od wielu lat rozmawia z pisarkami i pisarzami o ich najnowszych książkach, pyta o inspiracje i źródła, z których czerpią. Zachęca do rozmów o polityce i współczesności.

W książce znajdują się nigdy niepublikowane wywiady z Olgą Tokarczuk, Dorotą Masłowską, nowe rozmowy z Mariuszem Szczygłem, który zdradza jakie książki ratują mu życie, pierwszy wspólny wywiad Agnety Pleijel i Macieja Zaremby Bielawskiego, opowieść Małgorzaty Rejmer o albańskich kobietach i rozmowę z Jerzym Pilchem o tym, jak napisać dobry felieton.  Michał Nogaś specjalnie dla czytelników postanowił podążyć tropem pisarki Alce Munro. Gdy już tracił nadzieję na spotkanie z Noblistką, spotkał ją po prostu w kawiarni.

„Z niejednej półki” to również wstrząsające wywiady z brazylijskimi pisarzami – Michelem Laubem i Bernardo Kucinskim oraz rozmowy z trzema laureatami Literackiej Nagrody Nobla – Olgą Tokarczuk, Swietłaną Aleksjijewicz i Orhanem Pamukiem, a także czołówką światowych twórców i twórczyń, m.in.: Margaret Atwood, Paulem Austerem, Chimamanda Ngozi Adichie, Siri Hustvedt, Javierem Marasem, Karlem OveKnausgardem czy Elizabeth Strout.

Na koniec klubowicze radzą : “Zanim sięgniecie po tę książkę zagospodarujcie sobie dużo czasu.Przed Wami 14 godzin czytania na 700 stronach. Pomyślcie czy znacie tych pisarzy i czy czytaliście ich literaturę.”

Tekst: Dorota Bortkiewicz
Foto: Anna Mikulska