Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Warsztaty biograficzno-literackie w bibliotece w Wiązownie

2 marca 2023 r. w bibliotece w Wiązownie odbył się warsztat biograficzno-literacki dla młodzieży w temacie “Aleksander Hrabia Fredro – smutny komediopisarz”, które poprowadziła pani Monika Sawicka, znawczyni literatury i specjalista od spotkań interaktywnych. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie klasy ósmej Szkoły Podstawowej im. Cypriana Kamila Norwida w Zakręcie.

Rozpoczęliśmy lekcją biblioteczną wprowadzając młodzież w zasady wypożyczania książek i możliwości korzystania z biblioteki. Zachęciliśmy do aktywności czytelniczej i wzięcia udziału w wielu akcjach Biblioteki Publicznej Gminy Wiązowna.

Wybór tematu spotkania nie był przypadkowy. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2023 Rokiem Aleksandra Fredry, w związku z przypadającą rocznicą urodzin poety, komediopisarza i autora lektur szkolnych. Głównym celem warsztatów było upowszechnienie oraz rozwijanie wśród młodych świadomości o życiu i twórczości Aleksandra Fredry, przybliżenie jego dzieł – nie tylko “poprawnych politycznie”. Przed młodymi odbiorcami ukazał się nowy obraz Fredry. Dzięki prezentacji multimedialnej poznali go jako chłopca i młodzieńca, patriotę, polityka, męża i wreszcie – i wielkiego pisarza. Pani Monika odkryła słuchaczom prawdziwą jego osobowość – człowieka pełnego trosk, smutków i rozterek, a jednak piszącego komedie. Opisywał w nich ludzkie przywary, słabości, stereotypy, które bywają krzywdzące i najmniej chlubne cechy charakteru. Podczas krótkiego fragmentu video spektaklu pt.”Zemsta” w skrócie poznali jego genezę i  bohaterów, aby później podjąć dyskusję na temat przyczyn powstawania uprzedzeń oraz podziałów społecznych. Wspólnie zastanawialiśmy się nad pytaniem: Dlaczego ludzie budują mury i jak je burzyć ? Uczniowie zostali zaproszeni do indywidualnych refleksji i przelania na kartkę odpowiedzi na to pytanie. Zadanie nie łatwe, dające do myślenia i niewątpliwie pozostanie w młodych duszach na dłużej. Na koniec odbył się quiz sprawdzający pozyskaną wiedzę. Był dodatkowym podsumowaniem wydarzenia i utrwaleniem pozyskanych informacji.

Mamy nadzieję, że uczniowie opuścili bibliotekę ubogaceni o nowe, pozytywne doświadczenia. Łatwiej przyjmą i zrozumieją, że tylko dzięki pokojowemu rozwiązywaniu konfliktów, koegzystencji z przedstawicielami odmiennych kultur oraz unikaniu mowy nienawiści mogą pomóc innym. Być może nauczą się tworzyć poprawne relacje interpersonalne.

Tekst i foto: M.K.