Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

“Nic dwa razy. Zachwyt i rozpacz. O Wisławie Szymborskiej”

W związku z ustanowieniem przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Roku 2023  Rokiem Wisławy Szymborskiej, a także z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Pisarzy i Pisarek, Biblioteka Publiczna Gminy Wiązowna zorganizowała warsztaty literackie dla młodzieży, dotyczące osoby i twórczości poetki Wisławy Szymborskiej.  W wydarzeniu wzięli udział uczniowie klasy siódmej Szkoły Podstawowej im. Bohaterskich Lotników Polskich z Oddziałami Integracyjnymi w Wiązownie. Spotkanie interaktywne poprowadziła pani Monika Sawicka korzystając z zasobu własnej wiedzy i prezentacji multimedialnej.

Rozpoczęliśmy tradycyjnie lekcją biblioteczną, zachętą do odwiedzania biblioteki oraz uczestniczenia w naszych akcjach stacjonarnych i plenerowych.
Wspomnienie osoby Wisławy Szymborskiej było wyzwaniem dla słuchaczy, którzy o poetce nie wiedzieli zbyt wiele. Pani Monika rozpoczęła więc warsztaty od ciekawostek dotyczących życia poetki, jej zainteresowań i ciekawych pasji. Uczniowie poznali starszą panią lubiącą podróże, która chętnie kupowała pamiątki, aby później wręczać je swoim przyjaciołom. Bardzo lubiła Andrzeja Gołotę, polskiego pięściarza, czterokrotnego mistrza Polski w wadze ciężkiej, który specjalnie dla niej napisał wiersz. Podczas prezentacji multimedialnej młodzież poznała marzenia poetki o byciu gwiazdą filmową i jej wrażliwość emocjonalną oraz skromność. Po otrzymaniu Nagrody Nobla Wisława Szymborska nie powiększyła swojej twórczości, ponieważ z przeżycia nie mogła pisać. Bardzo ważnym elementem spotkania było przywołanie fragmentów jej poezji. Tworzyła wiersze skłaniające do głębokiej refleksji. Pisała o człowieku i jego miejscu na ziemi.

Tekst i foto T.N.