Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Warsztat geograficzny o Pawle Edmundzie Strzeleckim w bibliotece w Gliniance

2 marca w bibliotece w Gliniance odbył się warsztat o Pawle Edmundzie Strzeleckim, Patronie Roku 2023 ustanowionym przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, podróżniku, odkrywcy, geografie i badaczu.  Spotkanie, dla zaproszonych uczniów klasy ósmej Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Gliniance, poprowadziła pani Monika Sawicka.

Wizyta młodych w bibliotece dla większości była pierwszą w życiu. Rozpoczęliśmy lekcją biblioteczną i wprowadzeniem uczniów w zasady wypożyczania książek. Zaprosiliśmy młodzież do aktywności w zdobywaniu zakładek w ramach akcji Zostań naszym bibliotecznym wystawcą pod hasłem “Podróżnicza zakładka do książki”. Prezentacja wydarzenia była wstępem do tematu lekcji geograficznej o pierwszym Polaku, który indywidualnie okrążył świat w celach naukowych – Pawle Edmundzie Strzeleckim.

Pani Monika przeprowadziła nas przez jego życie prywatne i sukcesy, posiłkując się własną wiedzą oraz ciekawą prezentacją. Patron Roku objawił się nam, jako samotnik, który nieszczęśliwie zakochany postanowił wyruszyć w świat, przemierzając go w większości na nogach i dźwigając na sobie sprzęt badawczy.  Był zdobywcą wszystkich Kontynentów nie licząc Antarktydy oraz odkrywcą Góry Kościuszki, najwyższego szczytu w lądowej części Australii, którą zdobył i sam nazwał. To Paweł Edmund Strzelecki odkrył złoto, ale przez swoją uczciwość nie jest oficjalnie uznany jako jego odkrywca. Odkrył również jeden z gatunków misia Koali.

Poznaliśmy jego wrażliwość na ludzkie cierpienie z powodu głodu aborygenów, walczył z niewolnictwem. Miał serce gotowe do pomocy biednym. Był autorem programu dożywiania dzieci w Irlandii. W Australii Paweł Edmund Strzelecki jest znany i bardzo ceniony, w przeciwieństwie do Polski. Na świecie jest wiele pomników z jego wizerunkiem.

Na koniec uczestnicy warsztatu otrzymali kartki z zachętą do tego, by podzielić się swoim marzeniem o podróży w 80 dni dookoła świata. Doświadczenie okazało się twórcze. Młodzież od razu zabrała się do przelewania na papier swoich podróżniczych pragnień.

Mamy nadzieję, że osoba Pawła Edmunda Strzeleckiego na zawsze zapisze się w pamięci młodzieży, będzie inspiracją do stawiania sobie wyzwań, odkrywania świata i sięgania po książki.

 

Tekst i foto: D.B.