Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Spotkanie literacko-kreatywne z książką.

Czy w bibliotece można się dowiedzieć czegoś więcej o przyjaźni ?
Zdecydowanie odpowiadamy – tak. Przekonali się o tym uczniowie klasy drugiej Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Gliniance, którzy 22 marca odwiedzili filię w Gliniance. Spotkanie miało charakter literacko – kreatywny.  Jego celem było umocnienie więzi między biblioteką a małymi czytelnikami, wzbudzenie refleksji nad przyjaźnią jako wartością oraz kształtowanie postawy asertywnej wśród rówieśników.

Początek wypełnił się jak zawsze przypomnieniem wiedzy o zasadach wypożyczania książek i poleceniem do przeczytania szczególnie tych, o relacjach przyjacielskich. W bibliotecznej aurze dzieci dowiedziały się o tym, że przyjaźń niesie ze sobą wyzwania i poznały jej różne oblicza. Wszystko to dzięki wspólnemu czytaniu fragmentów książki Antona Bergmana i Emmy Adbage pt. ”Jedyna taka Ester”. Utworzyliśmy piramidę skojarzeń do słowa przyjaźń, rozmawialiśmy o naszych przyjaciołach i wymienialiśmy cechy jakie powinien mieć najlepszy przyjaciel. Szukaliśmy argumentów, co zrobić gdy nasz przyjaciel namawia nas do rzeczy niewłaściwych. Dzieci wzięły udział w zabawie : Nie zawsze robię to, co Ty ! Wyzwanie w poszukiwaniu sposobów, żeby się wyłamać i powiedzieć nie na złe zachowania przyjaciół, nie sprawiło dzieciom trudności.


Spędzony razem czas między książkami sprawił, że poznaliśmy się bliżej i obiecaliśmy widywać się systematycznie. Aby przypieczętować tę znajomość zawiązaliśmy “Nić przyjaźni”. Rzucaliśmy do siebie kłębek wełny mówiąc sobie wzajemnie miłe słowa.

Na zakończenie dzieci wzięły udział w pracy plastycznej projektując zakładkę do książki jako prezent dla swojego przyjaciela lub przyjaciółki. Mamy nadzieję, że była to rozgrzewka przed trwającym już Gminnym Konkursem Plastycznym pod hasłem „Zaprojektuj zakładkę do książki z Patronami Roku 2023″, do udziału którego zaprosiliśmy dzieci. Mali artyści mieli możliwość zaczerpnąć inspiracji w bibliotece podczas oglądania zakładek przysłanych z różnych stron świata. Teraz czekamy na ich zakładkowe projekty. Dla zwycięzców przygotowaliśmy prestiżowe nagrody.

 

Tekst: D.B.
Foto: A.S. i T.N.