Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Rozmowy o Dubaju jakiego nie znamy w Dyskusyjnym Klubie Książki

23 marca w filii w Gliniance spotkali się członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki, aby porozmawiać o książce pt. „Dubaj. Prawdziwe oblicze” Jacka Pałkiewicza.Kluczem do otwarcia dyskusji było przyjęcie do klubu nowego miłośnika książek, który w swoich podróżach poznał nieco Emiraty Arabskie sąsiadujące z Dubajem.

Książka została przyjęta raczej dobrze wśród czytających. Wspólna wymiana refleksji o sposobie pisania autora przerodziła się w ocenę jego pracy i zaangażowania rodzinnego. Temat Dubaju wzbudził różne emocje począwszy od zachwytu i marzeń o jego zobaczeniu, po przerażenie i współczucie dla mieszkańców.

Jacek Pałkiewicz ukazał w książce zaplecze emiratu, z jego dobrem i złem, które w Dubaju ukryte jest najgłębiej. Obalił powszechne mity, obnażył prawdziwe oblicze świątyni luksusu takie jak: brak swobód obywatelskich, represje i niewolnicze warunki pracy najemnych robotników. Opowiada o ostentacyjnym przepychu, w jakim żyją wnukowie Beduinów ukazując z drugiej strony to, czego turyści nigdy nie zobaczą, bo monarcha absolutna tego nie chce.


Jak zawsze pojawiły się wątki poboczne. Dzieliliśmy się swoimi marzeniami o podróżach, które przed nami i tymi, które już odbyliśmy.  Słowa mają moc, więc dobrze jest wypowiedzieć pragnienia, by mogły się kiedyś spełnić.

Klimat w klubie był niezwykły, dyskretnie kontrolowany przez mistrzowsko dyskutujących członków. To jest ta magia spotkania, rozmowy z których coś wynika i radość z dobrze wykorzystanego czasu.

Tekst i foto: D.B.