Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Półka bookcrossingowa – wspólny projekt dla czytelników w Woli Karczewskiej

Biblioteka Publiczna Gminy Wiązowna w ramach wzajemnej współpracy z Fundacją “To lubię” stworzyła półkę bookcrossingową dla użytkowników Domu Kultury “Nad Świdrem” w Woli Karczewskiej.  Aby bookcrossing zaczął działać potrzebna jest literatura. Przekazaliśmy na ten cel pięćdziesiąt książek z różnych dziedzin z przeznaczeniem dla dorosłych, młodzieży i dzieci.

Co to takiego ten boocrossing ?

To niecodzienne zjawisko, mające na celu zjednoczenie miłośników czytania. To niekonwencjonalna forma popularyzowania książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie metodą „podaj dalej”. Idea krążącej książki narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku, jej inicjatorem był programista komputerowy Ron Hornbaker. Swój pomysł nazwał bookcrossingiem .

Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych, jak również na specjalnie przeznaczonych do tego celu półkach (stoliki, regały, gabloty, biblioteczki plenerowe), po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg. Działania  te mają na celu stworzenie przez czytelników swoistej globalnej biblioteki, bez żadnych ram instytucjonalnych, opłat czy kart bibliotecznych. Uwalniamy książki, dzielimy się z innymi radością czytania.

„Uwolnij  książki, dziel się z innymi”

Idea bookcrossingu opiera się na założeniu, że literaturę należy rozpowszechniać. Książki powinny podróżować, krążyć z rąk do rąk, by mogły żyć i spełniać swoje zadanie. W tej podróży  ważne jest to, że po prostu są czytane. Nie są ozdobami  na półkach, stają się ogólnodostępne. A więc – żyją, bo nas uczą, bawią, zaskakują.

Co daje nam bookcrossing?

Bookcrossing  pozwala dzielić się książkami, stwarza możliwość wymiany na inne, daje szansę czytania tym, których nie stać na zakup książek,  powoduje, że książki są w ciągłym obiegu. Bookcrossing to  bezinteresowna przyjemność dzielenia się literaturą , budowanie więzi między czytelnikami,  skuteczny sposób integracji.

Zapraszamy do uwalniania i dzielenia się książką. Wszystkim korzystającym z literatury bookcrossingowej życzymy miłej lektury i radości z przekazywania książek innym.

Tekst i foto: D.B.