Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Książka paragrafowa w bibliotece w Wiązownie i w Gliniance!

Co to takiego jest?

Książki paragrafowe to rodzaj jednoosobowej gry fabularnej. Gracz przeżywa swoje przygody poprzez odkrywanie kolejnych paragrafów, które wskaże mu opowieść. Książki paragrafowe przenoszą czytelnika w samo centrum zdarzeń. 

Na czym dokładnie polegają gry paragrafowe? Gracz zaczyna czytać książkę od początku – zazwyczaj może wcielić się w głównego bohatera, który przeżywa jakąś przygodę. Po pierwszym rozdziale napotyka dylemat, który sam musi rozwiązać. Ma do wyboru kilka opcji i każda z nich odsyła go na inną stronę w grze. Przykładowo: jeśli pierwszy rozdział kończy się na stronie 10, grę można kontynuować na stronie 59, 112 czy 150, w zależności od własnej decyzji. Każdy kolejny rozdział oznacza kolejny wybór i odsyła czytelnika do innych stron. Gracz sam decyduje, jak toczy się akcja. To sprawia, że może „skakać” między stronami i np. czytać coś z ostatnich rozdziałów, aby wrócić na początkowe kartki, a całość zakończyć w środku książki. Gry paragrafowe mają zazwyczaj kilka różnych zakończeń, a każda z decyzji gracza wpływa na to, jaki będzie koniec danej historii.,,

W bibliotece w Wiązownie mamy do zaproponowania m. in. serię Cztery śledztwa Sherlocka Holmesa. To gra paragrafowa w formie komiksu, w której czytelnik może wcielić się w doktora Watsona lub Sherlocka Holmesa i wspólnie z nimi poprowadzić śledztwo. To gracz wybiera, którą postacią będzie grał. Książka zawiera cztery różne zagadki do rozwiązania: morderstwo madame Yvette, kradzież złotego skarabeusza, tajemnicze zniknięcie kotki i odkrycie przyczyny amnezji Johna Doe. Komiks powinien spodobać się szczególnie młodym fanom kryminałów i wątków detektywistycznych.

Porwanie to komiks paragrafowy przeznaczony dla nieco starszych graczy, dzięki któremu czytelnik może poćwiczyć umiejętność logicznego myślenia. Córka policjanta została porwana, a porywacz lub porywacze żądają okupu. Zapłatę musi dostarczyć sam gracz – jako miejsce spotkania zostaje wyznaczony tajemniczy dom, w którym co chwilę czeka na czytelnika niebezpieczeństwo. Od jego wyborów zależy, jakie sekrety ujrzą światło dzienne.

Dla dorosłych polecamy Tajemnice Dziwnolasu Oliviera McNeil’a i Widmo nad Arkham Beniamina Muszyńskiego.

Gry paragrafowe to wciągająca rozrywka, która łączy w sobie ciekawą lekturę oraz możliwość decydowania o tym, co stanie się z bohaterami. Takie książki mają za zadanie rozwijać wyobraźnię oraz logiczne myślenie.