Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

“Ferie Blisko Domu” w bibliotekach

W ramach akcji “Ferie blisko domu” w Bibliotece Publicznej Gminy Wiązowna i w filii w Gliniance odbyły się warsztaty edukacyjno-przyrodnicze o gadach, które poprowadziła pani Sylwia Cegiełka. W spotkaniach uczestniczyły dzieci biorące udział w gminnej akcji “Ferie Blisko Domu” ze Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Gliniance, Szkoły Podstawowej im. 1 Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego w Malcanowie, Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Bohaterów Lotników Polskich w Wiązownie oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej im. C. K. Norwida w Zakręcie.

Spotkania rozpoczynały się lekcją biblioteczną, zaproszeniem do korzystania z biblioteki i czytania książek. Dzieci otrzymały zadanie na ferie pod hasłem “Książka niech się przyjacielem stanie”. Ferie to odpoczynek od nauki. Najlepszym sposobem na wypoczynek jest więc czytanie fascynującej literatury. Poznały książki dużego formatu z magiczną soczewką pt. “Gabinet zoologii”,  Wielką Księgę Robali, Wielką Księgę Morskich Zwierząt i inne. Krótka rozmowa o książkach była wstępem do świata gadów, w który później wprowadziła nas pani Sylwia. Przywiozła ze sobą do bibliotek mało znane jaszczurki m.in. kameleona jemeńskiego, gekona orzęsionego oraz owady karaczany madagaskarskie i różnego rodzaju robaki. Uczestnicy warsztatów byli zachwyceni poznawaniem gadów. Entuzjazm mieszał się z ciekawością.  To tutaj, właśnie w bibliotece, dzieci po raz pierwszy w życiu mogły wziąć do ręki kameleona, dotknąć jaszczurkę i powąchać smażone robaki. Dzieci dowiedziały się wiele ciekawostek z życia jaszczurek. Usłyszały syczenie owada karaczana, który wydaje dźwięki tylko wtedy, kiedy jest zły. Poznały też zasady hodowli gadów w domu. Spotkania były wypełnione oswajaniem własnych lęków przed dotykiem tych wyjątkowych stworzeń i radością z obcowania z gadami.

Spotkania były również okazją do udziału w II edycji akcji “Przepiszmy to!”, której organizatorem akcji jest Academy International Wawer, Biblioteka Publiczna w Dzielnicy
Wawer oraz Warszawski Dom Kaligrafii  a Biblioteka Publiczna Gminy Wiązowna jest jednym z wielu partnerów.

Na pamiątkę wszyscy uczestnicy otrzymali magnesy z kameleonem i autografem pani Sylwii Cegiełki.

Tekst: Dorota Bortkiewicz, Marzena Bobrowska
Foto: D.B., M.B., M.K.