Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

“Biała wstążka”- stop przemocy!

“Biała wstążka” to największa na świecie akcja mająca na celu zatrzymanie przemocy. Jest prowadzona w ponad 60 krajach, także w Polsce. Także w tym roku od 25 listopada do 10 grudnia na terenie naszej gminy odbywać będą się różnego rodzaju otwarte spotkania, warsztaty, a także bezpłatne porady specjalistów. Udzielimy pomocy ofierze przemocy, doradzimy świadkom, ale chcemy też wspierać sprawców przemocy w zaprzestaniu zachowań, które czasem są jedyną znaną im formą zwrócenia uwagi na siebie, swoje uczucia.

W ramach akcji w bibliotekach odbyły się spektakle zaprezentowane przez aktorów z Teatru Edukacji i Profilaktyki “Maska” z Krakowa.

W spektaklu pt. “Zaciśnięte pięści”  wzięli udział uczniowie klas VI ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Bohaterskich Lotników Polskich w Wiązownie. Była to pouczająca opowieść o emocjach. Od tych najciemniejszych, złych po te piękne, takie jak przyjaźń czy miłość. Spektakl w prosty sposób pokazał widzom działanie pętli agresji, która zamienia ofiarę w kata.  Nie zawsze można skutecznie obronić się przed przeciwnościami losu, można natomiast dzielnie stawić im czoła.

Kolejny spektakl obejrzeli uczniowie klas V ze Szkoły Podstawowej im. 1 Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego w Malcanowie oraz ze Szkoły Podstawowej im. W. Witosa w Gliniance. Przedstawienie pt. “Pępek świata” ukazuje zachowanie nastolatki, która realizując swoje cele nie zwraca zupełnie uwagi na innych. Poprzez scenki z życia głównej bohaterki – Karoliny zostały  ukazane zachowania nastolatki, jak egoista traktuje innych i jak jest postrzegany przez rówieśników. Młodzież dowiedziała się, że warto patrzeć ma drugiego człowieka, gdyż ułatwia to funkcjonowanie w społeczeństwie.

 

Tekst:Marzena Bobrowska

Foto: M.B., M.K., D.B.