Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Poczuć się jak załoga Apollo 11

Podczas warsztatów w bibliotece w Wiązownie można było poczuć się jak załoga Apollo 11, która 20 lipca 1969 roku po raz pierwszy wylądowała na Księżycu. Przy dźwiękach zarejestrowanych w tym dniu, płynących prosto z kosmosu uczestnicy warsztatów mogli przenieść się w kosmiczną przestrzeń.

Na spotkanie zaprosiliśmy seniorów z Dziennego Domu Senior + w Woli Karczewskiej wraz z dyrektorem Krystyną Parzych Motyką i uczniów klasy II b ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Bohaterskich Lotników Polskich w Wiązownie wraz z wychowawcą Martą Anisiewicz. Lekcję biblioteczną rozpoczęliśmy od zapoznania dzieci z biblioteką i przekazania informacji o założeniu karty i księgozbiorze bibliotecznym.

Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali seniorów, którzy pięknie przeczytali książkę pt. “Apollo 11. O pierwszej podróży na Księżyc” autorstwa Ewy Nowak. Książka, która jest wydana w serii Czytam sobie, przedstawia fakty i opowiada o pierwszym lądowaniu człowieka na Srebrnym Globie. Uczniowie poznaliśmy również układ słoneczny umieszczając nazwy 8 planet na przygotowanym plakacie. Następnie uczestnicy warsztatów odrysowali swoją stopę na kartce i przykleili ją na księżycu, na którym stanęli też ubrani w strój kosmonauty, wykonany własnoręcznie, uczestnicy wyprawy w Kosmos. Prace w grupach międzypokoleniowych przyniosły wiele radości i entuzjazmu.

Poprzez warsztaty mogliśmy wyobrazić sobie, jak to by było, gdybyśmy to my spacerowali po Księżycu. Dziękujemy za miłą współpracę seniorom i dyrektor Dziennego Domu Senior + w Woli Karczewskiej podczas realizacji spotkań czytelniczych dla dzieci, które planujemy realizować w comiesięcznych cyklach w bibliotekach na terenie gminy. Straży OSP Wiązowna dziękujemy za wypożyczenie hełmów strażackich, bez których nasza kosmiczna podróż nie mogłaby się odbyć.

W bibliotekach posiadamy księgozbiór popularnonaukowy również dla dzieci. Zapraszamy do odwiedzania bibliotek.

Tekst Marzena Bobrowska

Zdjęcia: M.B., M.K.