Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Październik z “Małymi ogniskami” w Dyskusyjnym Klubie Książki

24 października w bibliotece w Gliniance odbyło się jesienne spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki. Rozpoczęło się powitaniem nowej miłośniczki czytania, która dołączyła do klubu. To autorka kilku książek o tematyce lokalnej i dziecięcej, od niedawna pasjonująca się również malarstwem. W bibliotece w Gliniance jeszcze przez kilka dni obecna jest wystawa prac pani Barbary Gąski. Klubowicze otrzymali nowy numer miesięcznika „Powiązania”, który wspólnie obejrzeliśmy.

Punktem wyjściowym do rozpoczęcia rozmowy była książka „Małe ogniska” Celeste Ng Wydawnictwa Papierowy Księżyc. To ekranizowana powieść, która zgłębia wagę tajemnic, naturę sztuki i tożsamości oraz niemal zwierzęcą siłę matczynej miłości, jak również niebezpieczeństwa czyhające za przekonaniem, że trzymanie się zasad może nas obronić przed katastrofą.

Uczestniczki w większości oceniły książkę jako ciekawą. Podjęły wstępną próbę oceny bohaterów, która szybko zakończyła się pozostawieniem tematu. Wysnuliśmy zgodną refleksję, że nie wiemy, jakie postawy przyjęlibyśmy w konkretnych doświadczeniach życiowych na miejscu bohaterów. Rozmowa toczyła się głównie wokół emocji, z którymi spotkaliśmy się w książce i różnic kulturowych.

Kolejna czytelnicza dyskusja w klubie odbędzie się nad książką „Zielone sari” Anandy Devi już 18 listopada. Zapraszamy.

Tekst i foto: D.B.