Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Książkowa podróż do krainy portfela.

Bibliotekę w Gliniance odwiedzili uczniowie z dwóch klas trzecich ze Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Gliniance. Uczniowie po wizycie w Banku Spółdzielczym przyszli do biblioteki na spotkanie z książką. Biblioteka to najlepsze miejsce, aby dopełnić zdobytą wiedzę, utrwalić ją i bardziej zrozumieć, poprzez czytanie książek. I tak się stało.

Spotkanie rozpoczęliśmy od podsumowania wiedzy na temat co już wiemy o pieniądzach, poznaliśmy banknoty innych krajów takich jak: Grecja, Iran, Afryka, Ukraina, Korea i walutę Unii Europejskiej. Zastanawialiśmy się również jakich pojęć finansowych nie znamy. Na wszystkie pytania i wątpliwości najlepiej odpowiadały zabawne opowiastki z książki pt. “Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela” Grzegorza Kasdepki, którą przeczytaliśmy w wybranych fragmentach. To najlepsza książka do oswojenia pojęć z zakresu ekonomii dla najmłodszych czytelników. Autor zabrał nas na pasjonującą wycieczkę i odwiedziliśmy… ZOO i cyrk Dziwnych Stworów Ekonomicznych. Dzięki kreatywnym ilustracjom Daniela de Latoura odkryliśmy tajemnicze stwory brykające po kartach książki niełatwe do oswojenia. Okazały się jednak nie takie straszne po bliższym poznaniu.

Dzieci dowiedziały się co to są m.in.  zaskórniaki, manko, inwestycja i dług.  Rozmawialiśmy o tym jak zachować się w sytuacji, kiedy otrzymamy za dużo reszty w sklepie, na co przeznaczymy nasze zaskórniaki, co możemy zrobić, aby nie powiększać długu oraz czym karmić inwestycję.

Do ekonomicznego zoo zapraszamy wszystkie dzieci i rodziców, bo dobra zabawa to czasem także satysfakcja z obłaskawienia ekonomicznego zwierza. Czeka na Was 50 opowiastek z ekonomią w tle (plus jedna). Książka idealnie nadaje się do rodzinnego czytania i wspólnych rozmów o domowym budżecie. Jest dostępna w bibliotece w Gliniance.

Książkową przygodę w bibliotece zakończyliśmy wspólnym czytaniem lektury klas trzecich pt. “Karolcia” Marii Kruger.

Tekst: Dorota Bortkiewicz

Foto: M.I., M.B., B.P.