Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Edukacyjno-warsztatowe spotkanie ze szkolną lekturą

20 października do biblioteki w Gliniance przyszły dzieci z klasy drugiej Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Gliniance. Spotkanie miało charakter edukacyjno-warsztatowy. Jego celem była praca z książką, doskonalenie w dzieciach umiejętności słuchania, wzajemnej współpracy, poznawanie znaczenia trudnych wyrazów i odkrywanie własnych talentów.

Bohaterką spotkania była wielokrotnie nagradzana, szkolna lektura Justyny Bednarek pt. “Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” . To opowieść o dziecięcych skarpetkach, które wrzucone do pralki zniknęły, aby wyruszyć w świat . To “uciekinierki skarpetki”  były tematem naszych pogawędek, rozwiązywanej łamigłówki, burzy mózgów i prac plastycznych.

Na wstępie dzieci poznały zasady wypożyczania książek i zostały zachęcone do systematycznego odwiedzania biblioteki. Przeczytaliśmy pierwszy fragment książki, który rozbudził  apetyty słuchaczy na więcej. Po omówieniu treści dzieci zmierzyły się rozwiązywaniem przygotowanej krzyżówki . Przeczytany, drugi fragment książki nasunął małym słuchaczom wiele pytań. Dzieci dowiedziały się m.in. co to jest demonstracja i manifestacja ? W krótkim ćwiczeniu ruchowym uczniowie przekonali się, że każdy ma prawo do własnego zdania i że należy być tolerancyjnym.  Wspólnie szukaliśmy odpowiedzi na pytanie co to jest szczęście ? Czy dla wszystkich szczęście oznacza to samo ? Co sprawia, że jesteśmy szczęśliwi ? Uczniowie otrzymali kolorowe, pojedyncze skarpetki zawierające w środku różne odpowiedzi na nasze pytania. W kolejnym zadaniu pracowali w grupie i układali karteczki od najważniejszej do najmniej ważnej odpowiedzi wyrażającej szczęście. Na zakończenie dzieci miały poczuć się jak artyści-malarze i zaprojektować swoją własną “szczęśliwą skarpetkę”. Każdą z przyozdobionych skarpetek powiesiliśmy w bibliotece. Powstała ciekawa wystawa, mówiąca wiele o ich właścicielach. Zachęcamy do oglądania.

Nasi mali goście poznali też inne książki z przygodami skarpetek Justyny Bendarek takie jak: “Banda Czarnej Frotte”, “Nowe przygody skarpetek” i “Zielone piórko Zbigniewa”. Skarpetkowa seria wypełniona jest dobrym humorem i ciekawą fabułą. Małym i dorosłym czytelnikom przyniesie chwile pełne zachwytu i uśmiechu. Polecamy. Książki są dostępne w bibliotece w Wiązownie i w Gliniance.

Tekst: Dorota Bortkiewicz

Foto: D.B., T.N., U.O.