Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

O kobietach w Japonii w Dyskusyjnym Klubie Książki

“Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet” to reportaż, który był tematem Dyskusyjnego Klubu Książki w filii w Gliniance 29 września. Każdy z klubowiczów oddając książkę wypowiadał słowa – bardzo dobra książka. Autorka książki Karolina Bednarz przygląda się Japonii krytycznie, ale z empatią, celnie wskazując bolączki i wyzwania, z którymi na co dzień mierzą się mieszkanki Kraju Kwitnącej Wiśni. I pokazuje siłę kobiet, które mimo różnych trudności, coraz głośniej mówią o swoich problemach. I coraz częściej mówią “dość”.

To właśnie temat przemocy na kobietach, w odniesieniu do przeczytanej treści, ale także i doświadczeń życiowych oraz poglądów, zdominował spotkanie. Szeroko rozwijaliśmy wątek dotyczący kultury Japonii, zastanawialiśmy się jak to możliwe, że w kraju tak cywilizowanym, kobiety nazywa się “przegranymi psami”, “kobietami kamieniami”, “świątecznym ciastem”. Przywoływaliśmy rolę kobiety w Polsce i zestawialiśmy ich rolę z sytuacją w Japonii. Rozmawialiśmy także o tym, jak kobiety radzą sobie w Polsce z konkretnymi problemami.

Spotkanie klubu zbiegło się z obchodami Międzynarodowego Dnia Głośnego Czytania i Światowego Dnia Serca. Chcieliśmy zaznaczyć w pewien sposób te szczególne akcje. Na zakończenie dyskusji czytelnicy otrzymali książkę pt. “Małe ogniska” Celeste Ng do przeczytania na kolejne spotkanie. W każdej książce była zakładka w kształcie serca z napisem “Czytamy z sercem” i z “plasterkiem” – słowami (miłość, pomoc, radość, przytulenie i inne), które można wykorzystać do leczenia złamanych serc naszych bliskich. Niewinna książkowa wkładka zatrzymała w chwili zadumania miłośników czytania.

Rozstaliśmy się jak zawsze czując niedosyt, nabierając większego apetytu na książkę i następne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.

Tekst i foto: Dorota Bortkiewicz