Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

“Czytamy z Sercem” w Międzynarodowym Dniu Głośnego Czytania i Światowym Dniu Serca

29 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Głośnego Czytania i Światowy Dzień Serca. Obydwa wydarzenia połączyła Ogólnopolska Akcja Czytelnicza “Czytamy z sercem”, do której dołączyła Biblioteka Publiczna Gminy Wiązowna. Głównym celem akcji jest promocja wśród uczniów literatury i czytelnictwa, a także poszerzenie ich wiedzy na temat serca – budowy organu, jego funkcjonowania, chorób, symboliki i rozwijanie zdrowego stylu życia.

Tego dnia w bibliotece w Wiązownie i w filii Gliniance odbyły się spotkania czytelniczo warsztatowe wokół książki i serca.

W bibliotece w Wiązownie uczniowie klasy trzeciej ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Bohaterskich Lotników Polskich w Wiązownie wysłuchiwali się w treść książki pt. “Moja krew ma moc” Justyny Wodowskiej przeczytaną przez seniorów z Klubu Senior+ z Woli Karczewskiej. Dzieci dowiedziały się, jak istotną funkcję pełnią czerwone krwinki, jak ważne dla organizmu jest żelazo, a jak bezwartościowe – śmieciowe jedzenie oraz jaką funkcję pełni serce. Połączeni w grupy wraz z seniorami wypełnili krzyżówkę, której hasło brzmiało “ZDROWIE”.

W filii w Gliniance uczniowie klasy pierwszej Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa z Glinianki spotkali się z Seniorami z Dziennego Domu Senior + z Woli Karczewskiej na wspólnym czytaniu książki pt. “Pracownia Aurory” Roksany Jędrzejewskiej Wróbel. To książka o tym, dlaczego warto wyjść z domu nawet w ponury i deszczowy dzień. A także o tym, co może się wydarzyć, kiedy oderwiemy wzrok od ekranu i spojrzymy w oczy drugiego człowieka. To przepiękna opowieść o spotkaniu dziewczynki i staruszki, która jest przeznaczona dla dzieci i dorosłych. Seniorzy z zaangażowaniem i przeżyciem przeczytali dzieciom fragmenty m.in o tym w jaki sposób można leczyć złamane, ludzkie serca.  Odbyliśmy pogadankę na temat budowy serca, zdrowego odżywiania i o tym co trzeba zrobić, żeby serce było zdrowe.

Ubogaceni książkową wiedzą mali słuchacze byli już gotowi do tego, by stać się lekarzami serc. Zaprosiliśmy ich więc do części warsztatowej. Dzieci miały za zadanie pomyśleć czyje serce w jego rodzinie jest złamane. Następnie samodzielnie wycinały serduszka i leczyły je “kolorowymi plasterkami” z wyrazami: miłość, przyjaźń, radość i inne. Tak przygotowane serca podarują swoim bliskim. Spotkanie zakończyło się zdrowym poczęstunkiem. Dla wszystkich przygotowaliśmy jabłuszka i winogrono, które wspomagają pracę serca.

Naszych małych i dużych gości zachęciliśmy do głośnego i rodzinnego czytania, które daje wiele korzyści dla ciała, serca i umysłu. Dotlenia i stymuluje mózg i działa podobnie jak uśmiech, zmniejsza stres, łagodzi napięcie i ból, powiększa zasób słów, uczy intonacji i melodii języka oraz poprawia koncentrację.

Tekst: Marzena Bobrowska, Dorota Bortkiewicz

Foto: D.B., M.B. T.N., M.K., A.K.