Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

“Kropka i kreska” – warsztaty wokół książki

15 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kropki święto kreatywności, odwagi i talentu. Bibliotekę w Gliniance odwiedziły pierwszaki ze szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Gliniance. Dla większości z dzieci była to pierwsza wizyta w bibliotece publicznej. Zwiedziły bibliotekę. Dowiedziały się na czym polega wypożyczanie książki i co trzeba zrobić, żeby zostać czytelnikiem.  Maluchy usłyszały historię małej Vatchi, która nie wierzyła w to, że ma talent. To właśnie Vachti była inspiracją do utworzenia Święta Kropki.  Porozmawialiśmy o talentach, które każdy z nas posiada.
Wspólnie przeczytaliśmy książkę edukacyjno-obrazkową pt. “Kropka i kreska” Veronique Cauchy i Lawrent Simon. To prosta i urocza opowieść dla najmłodszych o tolerancji, przyjaźni, lepszym świecie, o który zawsze warto walczyć i o świetnej zabawie!
Pewnego dnia kropka spotkała kreskę. Od razu przypadły sobie do gustu i rozpoczęły pyszną zabawę. Wspólnie stworzyły huśtawkę, ślimaka, śmigło, a nawet banjo! Zabawa okazała się jeszcze lepsza, gdy dołączyły do nich inne zaprzyjaźnione kropki i kreski z dalekich krain. A było ich mnóstwo – małe, duże, pękate, chudziutkie, młodsze i starsze. Wszystkie bardzo szybko doszły do wniosku, że razem można więcej, a siła tkwi w różnorodności!
Każda strona została szczegółowo omówiona, ponieważ ilustracje inspirowały słuchaczy do komentarza. Kartka po kartce, powolutku obserwowaliśmy jak kropka i kreska tworzą swój świat, zapraszają do niego swoich przyjaciół i jak z czarno-białego staje się pełen barw. Słusznie zauważyły, że nasz świat, który widzimy za oknem, również składa się z kropek i kresek.
Zaprosiliśmy więc dzieci do wykonania pracy plastycznej i stworzenia świata z kropek i kresek przy użyciu własnej wyobraźni. Dzieci otrzymały papierowe materiały i pracując w grupach tworzyły swoje arcydzieła. Wydobyte talenty maluchów miały swoje odzwierciedlenie w powstałych pięknych obrazach.Wizyta pierwszaków zakończyła się obietnicą, że wrócą do biblioteki już niebawem z rodzicami, żeby zostać czytelnikiem. Mamy nadzieję, że tak właśnie się stanie. Rodzice i dzieci czekamy na Was. Serdecznie zapraszamy.
Tekst: Dorota Bortkiewicz
Foto: Dorota Bortkiewicz i Anna Balińska