Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

“Nie ma kaleki jest człowiek” warsztaty o niepełnosprawności

Z okazji ustanowionego przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej roku 2022 Rokiem  Marii Grzegorzewskiej, założycielki Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej,  Biblioteka Publiczna Gminy Wiązowna zorganizowała warsztaty dla młodzieży pod hasłem “Nie ma kaleki jest człowiek”.  Okazją do przybliżenia młodym tej wybitnej postaci, wielkiego pedagoga, nauczyciela, prekursorki pedagogiki specjalnej, była wypadająca w tym roku 55. rocznica jej śmierci i 100. rocznica powstania Akademii Pedagogiki Specjalnej.

Zajęcia odbyły się w szkołach. W pierwszym spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas szóstych Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Bohaterskich Lotników Polskich w Wiązownie. W drugim uczniowie klasy siódmej Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Gliniance. Uczniowie dowiedzieli się o tym, co zawdzięczamy Marii Grzegorzewskiej i czym się zajmowała. Pracę nauczyciela-wychowawcy w szkole specjalnej traktowała jako pracę o szczególnej wartości. Opracowała Metodę Ośrodków Pracy umożliwiającą dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnościami poznawanie otaczającego świata przez bezpośrednie doświadczanie i działanie.

O poprowadzenie zajęć w temacie “Czy naprawdę tak wiele nas różni” poprosiliśmy jednego z założycieli i prezesa Fundacji Polska Bez Barier z Warszawy – Macieja Augustyniaka. Pan Maciek wraz ze współpracownikami zajmuje się likwidacją barier – zarówno tych architektonicznych, jak i tkwiących w ludzkich umysłach poprzez różnego rodzaju działania. Zmienia świat na lepszy dla wszystkich,  także dla tych z niepełnosprawnościami. Pracuje z osobami posiadającymi niepełnosprawności, jest ich rehabilitantem, a także nurkuje i uprawia z nimi różne sporty.
A co my zmienialiśmy po spotkaniach z panem Maćkiem ?
Przede wszystkim otrzymaliśmy dużą dawkę ważnych informacji o świecie osób posiadających różne niepełnosprawności. Pan Maciek zwrócił uwagę wszystkich na sposób wyrażania się o takich osobach. Wskazał wiele miejsc niedostosowanych do korzystania przez te osoby: m.in. toaleta w samolotach, urzędy bez podjazdów i inne. Zapoznał wszystkich z tym, jakie oczekiwania mają osoby z niepełnosprawnościami oraz jak chcieliby być traktowani, o ich uczuciach i emocjach. Uczniowie brali aktywny udział w rozmowach. Pan Maciek zaprezentował różnego rodzaju wózki ,takie jak wózki aktywne lub robione na miarę. Oprócz części teoretycznej młodzież miała okazję namacalnie dotknąć tego z czym codziennie mierzą się osoby jeżdżące na wózku. Chętni mogli pojeździć i pokonać na nich platformy różnej wysokości. Odbyli ćwiczenie ze stoperami i ochraniaczami słuchu podczas czytania tekstu. Dowiedzieli się, jak ważna jest mimika twarzy w języku migowym. W jednej z grup odbył się pokaz języka migowego, który zaprezentowała uczennica, znająca go doskonale. Uczniowie przymierzali specjalne rękawice, które imitowały niepełnosprawność nadgarstka.  Pokonywali trudność chwytania przedmiotów. Mogli także doświadczyć poruszania się bez użycia wzroku. Każdy otrzymał opaskę i miał do pokonania pewien odcinek korytarza.
Dwugodzinne warsztaty pokazały, że wielu uczniów doświadczyło już kontaktu z osobą o jakimś stopniu niepełnosprawności. Wykazywali żywe zainteresowanie tematem. Pozostaje nadzieja, że w świecie do którego trafią będą wspierać i pomagać osobom potrzebującym.
W bibliotekach mamy książki zawierające temat niepełnosprawności, które polecamy do wypożyczenia. Są to m.in . “Nie przywitam się z państwem na ulicy. Szkic o doświadczeniu niepełnosprawności” Marii Reimann i “Kulawa kaczka i ślepa kura” Ulrich Hub.
Tekst Dorota Bortkiewicz
Zdjęcia: Marzena Bobrowska i Dorota Bortkiewicz