Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Biblioteka na Pikniku Zdrowia “W zdrowym ciele zdrowy senior”

Piknik “W zdrowym ciele zdrowy senior”, którego organizatorem była Gminna Rada Seniorów wraz z Samorządem Gminy Wiązowna przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Mazowieckiego.

W pikniku wzięli udział: Powiatowe Centrum Zdrowia w Otwocku, Klinika stomatologiczna Estomed, Fundacja Prometeusz, ZDROFIT OTWOCK, SPECER Otwock, UKS Zakręt, Ośrodki Zdrowia w Wiązownie oraz w Gliniance, Koło Gospodyń Wiejskich w Zakręcie, Rehabilitant Paweł Cegłowski, Gminny Ośrodek Kultury w Wiązownie, Biblioteka Publiczna Gminy Wiązowna, Centrum Usług Społecznych Gminy Wiązowna, Dzienny Dom „Senior+” oraz Klub „Senior+” z Woli Karczewskiej, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Stowarzyszenie „Jesteśmy!”.

W ten piękny słoneczny dzień Biblioteka Publiczna Gminy Wiązowna na stoisku prezentowała księgozbiór z dziedziny zdrowia, zdrowego stylu życia, poradniki oraz książki w dużym formacie z bardzo czytelną czcionką. Książki z serii “Duże Litery” są wygodne dla wszystkich, a w szczególności dla osób ze słabszym wzrokiem. W ofercie biblioteki znalazły się również audiobooki, książki do słuchania, które umożliwiają zapoznanie się z literaturą w różnych warunkach. Zachęcaliśmy również do korzystania z bezpłatnego dostępu do platform Legimi i EmpikGo, w której jest duża baza e-booków, audiobooków i synchrobooków, w tym nowości i największe bestsellery polskich i zagranicznych autorów.

Promowaliśmy również usługę „Książka na telefon”. Z usługi tej mogą korzystać osoby, które ze względu na stan zdrowia, wiek lub niepełnosprawność nie mają możliwości dotarcia do Biblioteki.

Tematem przewodnim naszego stoiska było serce. Biblioteka przyłączyła się do ogólnopolskiej  akcji „Czytamy z sercem”, której celem jest nie tylko promocja literatury i czytelnictwa, ale również poszerzanie wiedzy na temat budowy, funkcjonowania, chorób i symboliki serca, rozwijanie wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych, oraz propagowanie zdrowego stylu życia jako jednej z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego. Można było zmierzyć się z krzyżówkami i rebusami, które dotyczyły zdrowia i biblioteki.

Stoisko biblioteki odwiedziła DJ Wika, która złożyła autograf w książce Jakuba Jabłonki i Pawła Łęczuka pt. “DJ Wika jest moc!”, która jest w księgozbiorze biblioteki w Wiązownie.

Dzięki możliwości założenia karty grono czytelników Biblioteki poszerzyło się o nowe osoby, których zainteresowała przygotowana oferta książkowa.

Tekst: Marzena Bobrowska