Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Czytanie to lokata, która procentuje!

W Bibliotece w Wiązownie gościliśmy seniorów z Klubu Senior + z Woli Karczewskiej oraz przedszkolaków z grupy Jagódki z Gminnego Przedszkola im. Misia Uszatka w Wiązownie wraz z opiekunami, aby poczytać poezję Marii Konopnickiej. Rok 2022 został ogłoszony przez Sejm RP rokiem Marii Konopnickiej z okazji 180. rocznicy urodzin autorki. Dzieci wpatrzone i wsłuchane w seniorów z wielkim zaangażowaniem odgadywały tytuły znanych i lubianych wierszy. Dzieci z zachwytem wysłuchały interpretacji wierszy pt. “Co słonko widziało?”, “Tęcza”, “Nasza czarna jaskółeczka”, “Niezapominajka”, “Lalka”, “Kukułeczka” i innych.

Celem wydarzenia było propagowanie codziennego czytania dzieciom, jako skutecznej i przyjaznej metody wspomagania wszechstronnego rozwoju, bo czytanie to lokata, która procentuje. Wzbogaca słownictwo, pokazuje, że czytanie może być dobrą wspólną zabawą, mądrym sposobem na spędzanie wolnego czasu oraz łączy pokolenia. Uczestnicy spotkania z zainteresowaniem obejrzeli wystawę “Od słowa do obrazu” i dowiedzieli się o projekcie “Mała książka – wielki człowiek”, o tym co trzeba zrobić, aby zostać czytelnikiem.

“Stare porzekadło głosi, że książka jest najlepszym przyjacielem. Pozwala dziecku zdystansować się wobec własnych doświadczeń, spojrzeć na siebie i swoje życie z daleka, jakby przez odwróconą lornetkę. Widząc problemy innych, ich zmagania z losem, ich ból, cierpienie i radość, ich zawody i porażki, smak klęski, gorycz zawiedzionych przyjaźni, dzieląc radość ich szczęścia – zaczyna rozumieć siebie, własne reakcje, własny smutek, może przezwyciężyć samotność, która niekiedy, zwłaszcza w dzieciństwie i młodości, doskwiera i zadaje ból trudny do zniesienia. (…) Jeśli dziecko będzie obcowało z pięknymi książkami, takimi, które porywają i zachwycają, które kuszą oryginalnością szaty graficznej, z książkami kunsztownie wydanymi i skłaniającymi do refleksji, wówczas będzie wzrastało w żywiole prawdy, piękna i dobra, bogate wewnętrznie, otwarte, szczęśliwe, zdolne do rozumienia siebie i innych, do wzięcia odpowiedzialności za własne życie i pokierowania nim na miarę rozbudzonych marzeń, pragnień, tęsknot i nadziei.” – czytamy w broszurce “Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka”, której autorem jest prof. Grzegorz Leszczyński.

Zachęcamy do budowania szczególnych relacji z dzieckiem poprzez wspólnie spędzony czas z książką.

Tekst M.B.

Zdjęcia M.K. i M.B.