Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Aktywny dzień z książką w bibliotece

Dnia 15 czerwca bibliotekę w Gliniance odwiedziły dzieci z klasy pierwszej Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Gliniance. Spotkanie rozpoczęło się wspólnym poznaniem i  dzieleniem pasjami. Podczas rozmowy dzieci odkryły swoje zainteresowania, dzięki którym bibliotekarz już wie, jakie książki najchętniej by czytały.

W ramach lekcji bibliotecznej dowiedziały się o zasadach funkcjonowania biblioteki i o tym co trzeba zrobić, żeby stać się jej czytelnikiem. Przeczytaliśmy “prośby książek”, które proszą o szczególne ich traktowanie. W formie zagadek sprawdziliśmy znajomość przeczytanych książek. Zwiedziliśmy bibliotekę. Zatrzymując się przy poszczególnych regałach zwracaliśmy uwagę na tematykę księgozbioru, książki z dużą czcionką i książki mówione – audiobooki. Dzieci poznały również książki – picturebooki i znaczenie tego słowa. Spacerując wśród półek, utworzyła się męska grupa poszukiwaczy książek z największą ilością stron. Najbardziej dociekliwi zadawali pytania. Rozmawialiśmy o podróżach, które odbywają książki. Każdy uczeń otrzymał jedną pozycję i miał za zadanie ocenić po wyglądzie jaką przygodę przeżyła, będąc u czytelnika. Z przejęciem dzieci dostrzegły zniszczone okładki, pomalowane strony,  naderwane kartki, ale także te, które były w bardzo dobrym stanie.

Przeczytaliśmy inspirującą i błyskotliwą opowieść o radzeniu sobie w trudnych sytuacjach pt. “Starania Toli” Toma Percivala.  Książka opowiada o świecie Toli, który jest taki, jaki powinien być… aż pewnego dnia odwraca się całkowicie DO GÓRY NOGAMI. Nagle wszystko staje się  pokręcone i nic nie wydaje się właściwe. Rzeczy, które kiedyś były łatwe, teraz wydają się niewiarygodnie trudne i skomplikowane. Tola odkrywa nowy sposób podejścia do swoich problemów i zaczyna wierzyć w siebie dzięki biedronce. To BIEDRONKA, która próbuje wielokrotnie obrócić się z pleców na nóżki, staje się wzorem do naśladowania dla Toli i zachętą do tego, że nigdy nie wolno się poddawać.

W części warsztatowej pierwszaki ubrały biblioteczną biedronkę w kropki z motywującymi do działania wyrazami. Nie zapomniały o tych, którzy wspierają je na co dzień w szkole i w domu.

Na koniec dzieci namalowały swoje biedronki, która miały dla każdego z nich, stać się symbolem odwagi, wytrwałości, wiary w siebie w pokonywaniu trudności.  Świat dużych trudności małych ludzi będzie już łatwiejszy, bo od dziś każde z nich ma swoją biedronkę jak Tola. Wpatrując  się w nią będą nabierać siły do realizowania marzeń i zmagań z tym co trudne.

Tekst: D.B.
Foto: D.B., U.O.