Zaproszenie na wystawę do Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy

Serdecznie zapraszamy do Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy (Koszykowa 26/28) na uroczyste otwarcie wystawy „Baśń malowana. Maria Konopnicka O krasnoludkach i o sierotce Marysi”.

Wernisaż odbędzie się 2 czerwca o godz. 18:00 w pięknym holu wystawowym Pod Zieloną Ścianą.

Wystawa została przygotowana w Krasnobrodzkim Domu Kultury z okazji setnej rocznicy śmierci pisarki. Zawiera oryginalne ilustracje znanych polskich artystów – twórców i kontynuatorów polskiej szkoły ilustracji – uczestniczących w Ogólnopolskich Warsztatach Ilustratorów. Warsztaty i plenery, organizowane w Krasnobrodzie od blisko czterdziestu lat, są cenionymi przez środowisko ilustratorskie spotkaniami o charakterze twórczym. Ich inicjatorką i wieloletnią organizatorką jest Maria Grażyna Szpyra, która jest również kuratorką prezentowanej wystawy. W efekcie warsztatów związanych z rocznicą śmierci Konopnickiej, nad którymi nadzór artystyczny sprawował Janusz Stanny (w chwili obecnej już nieżyjący), powstały dziesiątki prac nawiązujących do jej dzieła. Spotkać możemy wśród nich prace takich artystek i artystów, jak wspomniany Janusz Stanny, Elżbieta Gaudasińska, Hanna Grodzka-Nowak, Jolanta Kolary, Aleksandra Kucharska-Cybuch, Halina Kuźnicka, Krystyna Lipka-Sztarbałło, Jolanta Marcolla, Aleksandra Michalska-Szwagierczak, Krystyna Michałowska, Jowita Płoszajska, Małgorzata Sawicka-Woronowicz, Anna Sędziwy, Katarzyna Stanny, Elżbieta Wasiuczyńska, Joanna Zimowska-Kwak, Artur Gołębiowski, Tomasz Borowski, Zbigniew Kołaczek, Bartłomiej Kuźnicki, Franciszek Maśluszczak, Marian Nowiński, Bogusław Orliński, Stanisław Ożóg, Mieczysław Wasilewski czy Zdzisław Witwicki.

Wystawę będzie można oglądać w godzinach otwarcia Biblioteki do 20 czerwca 2022 r.

Na zaproszeniu wykorzystaliśmy ilustrację Hanny Grodzkiej-Nowak.

Ewa Gruda

Zespół Współpracy Programowej Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy