Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Spotkanie DKK z książką “Stramer”

16 maja w bibliotece w Gliniance odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem dyskusji była powieść Mikołaja Łozińskiego pt. “Stramer”, opowiadająca o osobistych dramatach, miłości i rozstaniach, pustych kieszeniach i marzeniach o fortunie.

W książce snuje się historia biednej żydowskiej rodziny mieszkającej w latach międzywojennych w Tarnowie, skazanej na nieuleczalny smutek i wiadome zakończenie. Tak by się wydawało. Jednak autorowi udało się wymazać czerń, którą nasza pamięć zabarwia tamte lata. Bohaterowie nie wiedzą co ich czeka, my wiemy, aż za dobrze. Autor pozwala swoim postaciom mylić się, popełniać głupstwa: ofiarowuje im życie, niekiedy trywialne, niekiedy pełne sensu, czasem groteskowe, wesołe i tragiczne.

Klubowiczki poznając bohaterów książki weszły do ich życia, obserwując ich z boku doświadczały emocji, którym dopiero na spotkaniu mogły dać upust. Poddały wzajemnej ocenie bohaterów powieści i szukały mądrych odpowiedzi na ich dziwne postępowanie. Wydobywały najdrobniejsze wady i zalety postaci, by odkryć ich prawdziwą osobowość.  Wielu z nich budziło kontrowersje, niezrozumienie, a nawet złość wśród czytających. Emocje łączyły się ze współczuciem, by za chwilę wraz z autorem książki uśmiechnąć się do przeczytanej sytuacji.

Książka promuje silne więzy rodzinne i wzajemny szacunek mimo absurdów życia. Klubowiczki polecają do przeczytania, jednak zaznaczają, że książki nie czyta się szybko i nie jest dla każdego.

Spotkanie zakończyło się rozdaniem kolejnego tytułu do przeczytania. 20 czerwca będziemy rozmawiać o powieści pt. “Obok Julii” autorstwa Eustachego Rylskiego. Panie zostały zaproszone również na spotkanie autorskie z himalaistką, podróżniczką i żeglarką Moniką Witkowską.

Tekst i foto: DB.