Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Książkowo-muzyczne spotkanie z dziećmi w bibliotece

11 maja 2022 r.w środę, bibliotekę w Gliniance odwiedziły dzieci z Oddziału Przedszkolnego ze Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Gliniance. Spotkanie miało charakter bardzo wyjątkowy. W programie realizowano zaproszenie dzieci do zabawy, do świata wyobraźni i aktywnego czytania poprzez zapoznanie ich z książką zawierającą aplikację muzyczną.

Zanim jednak otworzyły się kartki książki i wybrzmiała muzyka, dzieci posłuchały zasad zachowywania się w bibliotece. Dowiedziały się o tym, co trzeba zrobić, aby zostać czytelnikiem. Następnie spacerowały po bibliotece poznając miejsca, gdzie stoją książki dla nich, dla dorosłych oraz gdzie są półki z audiobookami.

Każde odwiedziny dzieci w bibliotece wiążą się ze zwyczajem wspólnego czytania. Tym razem była to książka pt. “Symfonia zwierząt” Dana Browna, popularnego pisarza, twórcy literatury dziecięcej oraz kompozytora. Książkę czytaliśmy, jednocześnie słuchając utworów przypisanych konkretnym zwierzętom np. skaczącym kangurom, pająkowi siedzącemu na swej sieci ozdobionej kroplami rosy i innym.

Wyruszyliśmy w podróż z dyrygentem Maestro Myszą do różnych zakątków świata, aby znaleźć muzyków do orkiestry. Czytając spotkaliśmy między innymi: pracowitego żuka, niezdarne kotki, strachliwego strusia, niecierpliwe koniki i ambitną słoniczkę. W każdym zwierzątku odkrywaliśmy jakiś talent muzyczny, jak też ciekawą cechę jego natury. Każde spotkanie przyniosło życiową lekcję, w formie drogowskazów-sentencji (np. „W życiu zdarza nam się upadać, ale wtedy najlepiej jest się po prostu podnieść”). W finałowej scenie wszyscy bohaterowie książki pod batutą maestra dali koncert, który wspólnie wysłuchaliśmy. Od dziś dzieci wiedzą już co to jest symfonia i to, że każdy instrument jest w niej ważny.

Stworzyliśmy także własną symfonię w bibliotece. Dzieci otrzymały instrumenty muzyczne, a potem podzieleni na orkiestrę i publiczność koncertowały dla siebie na nawzajem. Na zakończenie pobytu w bibliotece każde dziecko otrzymało zakładkę do książki.

Spotkanie z dziećmi obfitowało w dźwięki, ale przede wszystkim, mocno wybrzmiała treść książki, pokazująca różnorodność świata muzyki i zwierząt. W książce pozostały jeszcze do odkrycia zagadki i zabawy na spostrzegawczość, ale to już do przepracowania w indywidualnym spotkaniu z “Symfonią zwierząt”. Przygotujcie się na niespodzianki! Szukajcie przyczajonej pszczółki i rozsypanych literek. Nie przegapcie też zaszyfrowanej wiadomości od autora!

Zapraszamy do odwiedzenia biblioteki i wypożyczenia książki.

Tekst: Dorota Bortkiewicz
Foto: Dorota Bortkiewicz, Beata Wiśniewska