Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

XIX Tydzień Bibliotek rozpoczęty!

W ramach Tygodnia Bibliotek trwającego od 8 do 15 maja 2022 r. pod hasłem “Biblioteka świat w jednym miejscu”, Biblioteka Publiczna Gminy Wiązowna zorganizowała szereg spotkań otwierając czytelnikom drzwi do poznawania świata w książce.

8 maja w Dzień Bibliotekarza odbył się Gminny Rodzinny Rajd Rowerowy “Odjazdowy Czytelnik”, który realizowany był w partnerstwie z Urzędem Gminy Wiązowna, Gminnym Ośrodkiem Kultury w Wiązownie, Gminnym Centrum Wolontariatu, Wolontariatem Międzypokoleniowym, Ochotniczą Strażą Pożarną w Wiązownie, Malcanowie i Gliniance,  Policją Powiatową oraz Piekarnią Wanda. Celem wydarzenia było zagwarantowanie miłego relaksu i wspólnego czasu dla rodzin oraz promocja czytelnictwa. To właśnie z myślą o rodzinach oraz uczestnictwie w rajdzie rowerzystów w różnym wieku, trasę dostosowaliśmy do ich możliwości.

Poszczególne odcinki przejazdu były opatrzone pogadankami historycznymi z panem Januszem Prządką, miłośnikiem historii, kronikarstwa i gawędziarstwa, integracją społeczną poprzez pisanie książki w plenerze i spotkanie z kulturą ukraińską. Rajd zakończył się na placu za Biblioteką w Wiązownie pieczeniem kiełbasek przy ognisku i odczytaniem wyników konkursu plastycznego pt. “Rodzinne spotkania z twórczością Marii Konopnickiej”.

Główną atrakcją programu było spotkanie z Łukaszem Wierzbickim, autorem książek podróżniczo-przygodowych dla dzieci takich jak: “Afryka Kazika”, “Machiną przez Chiny”, “Ocean to pikuś”, “Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd” oraz “Dziadek i Niedźwiadek”.

Wstępem do spotkania było rozstrzygnięcie Gminnego Konkursu Plastycznego pod hasłem “Rodzinne spotkania z twórczością Marii Konopnickiej”. Uroczystego wręczenia dyplomów i nagród zwycięzcom dokonali w bibliotece pani dyrektor Marzena Kopka i Łukasz Wierzbicki. Wszystkie prace plastyczne zostały wykonane na bardzo wysokim poziomie artystycznym. Bardzo dziękujemy za twórcze zaangażowanie i udział w konkursie.

Spotkanie z pisarzem zgromadziło wielu czytelników pragnących posłuchać podróżniczych przygód bohaterów jego książek. Autor w charakterystyczny dla siebie sposób przeniósł słuchaczy do fabuły swojej najnowszej książki pt. “Wokół świata na wariata” do 1926 roku, kiedy to Leon i Tadeusz zapragnęli realizować swoje marzenia i wyruszyli w podróż dookoła świata. Dzieci usłyszały kilka ciekawostek, które przytrafiły się postaciom i wspólnie z autorem przeczytali wybrane rozdziały.

9 maja, w poniedziałek Łukasz Wierzbicki odwiedził bibliotekę w Gliniance i Wiązownie. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. 1 Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego w Malcanowie, ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Bohaterskich Lotników Polskich w Wiązownie oraz przedszkolaki z Gminnego Przedszkola w Zakręcie “Leśna Kraina” mieli okazję osobiście poznać autora i jego twórczość. Usłyszeli jak rodziło się marzenie w małym chłopcu Łukaszu i dojrzewało aż do dorosłości. Będąc już mężczyzną Łukasz Wierzbicki postanowił realizować swoje marzenie, porzucił pracę w banku i zaczął pisać książki dla dzieci, dzieląc się do dziś tym, co kocha najbardziej. Autor przyjechał z nową książką, która swoją premierę miała tydzień temu. Młodzi ochotnicy wzięli udział w krótkiej scenie z rekwizytami w czytaniu na głosy fragmentów książki “Wokół świata na wariata”. Prawdziwie zaskoczeni byli wiedzą m.in. o drzewach rosnących w Argentynie, które puszczają bąki i o pożyteczności ptasiej kupy. Poznali perypetie życiowe dwóch podróżników i słuchali rad Łukasza Wierzbickiego na realizację marzeń. Pozostawił słuchaczom swoją życiową mądrość. Jakiekolwiek będziemy mieć marzenia, musimy zawsze znaleźć sposób, żeby je spełnić. Można mieć w życiu wiele przeszkód po drodze, jak bohaterowie książki, ale trzeba mieć marzenia, a potem zrobić 3 kroki do ich spełnienia.

1. Znaleźć marzenie
2. Zrobić dobry plan
3. Wyjść marzeniu na spotkanie. Nie czekać aż samo się spełni.

Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy wytrwałości w realizacji swoich marzeń .
Zapraszamy do uczestnictwa w życiu biblioteki na co dzień i szukania inspiracji do spełniania marzeń w naszych księgozbiorach.

 

Tekst : Marzena Kopka, Marzena Bobrowska, Dorota Bortkiewicz, Teresa Naperty
Foto: Dorota Bortkiewicz, Marzena Bobrowska, Marzena Kopka, Katarzyna Bobrowska