Co powinniśmy wiedzieć o pierwszej Polce, która zdobyła Mount Everest ?
Wanda Rutkiewicz została wybrana przez Sejm i Senat na Patronkę Roku 2022. To polska himalaistka i alpinistka, uznawana za jedną z najwybitniejszych kobiet świata himalaizmu. Słynęła z mocnego charakteru i lubiła rywalizację, szczególnie damsko-męską. 16 października 1978 roku, jako trzecia kobieta i pierwsza Europejka w historii, zdobyła Mount Everest. Przed nią nie dokonał tego żaden Polak.
Dziś obchodzimy 79 rocznicę jej urodzin. Przyszła na świat 4 lutego 1943 roku, zmarła 13 maja 1992 w Himalajach na stokach Kanczendzongi. Jej ciała nie odnaleziono. Atakując Kanczendzonge, mimo braku sprzętu biwakowego, Rutkiewicz zdecydowała się przeczekać noc i kontynuować wejście następnego dnia. Wszystko w wyjątkowo trudnych warunkach. Na szczycie stanął wówczas partner jej wyprawy – Carlos Carsolio. Schodząc, Carsolio nie odnalazł już przeczekującej warunki Wandy Rutkiewicz. Ministerstwo Turystyki Nepalu uznało akcje ratunkową za praktycznie niemożliwą. Poza tym informacja o zaginięciu Wandy Rutkiewicz dotarła do Polski dopiero po prawie dwóch tygodniach.
Wielką ciekawostką jest fakt, że w czasach licealnych Wandy Rutkiewicz wszystko wskazywało na to, że zostanie świetną siatkarką. Grała w I lidze siatkarskiej kobiet, ponadto była pretendentką do gry w siatkarskiej reprezentacji Polski. Życie jednak napisało zupełnie inny scenariusz. Wanda Rutkiewicz była autorką i współautorką ośmiu filmów i książek o alpinizmie. Kilka z wydanych publikacji znajduje się w naszych księgozbiorach. Są to książki autorstwa Ewy Matuszewskiej i Wandy Rutkiewicz “Na jednej linie”, “Karawana do marzeń“, “Uciec jak najwyżej. Niedokończone życie Wandy Rutkiewicz“. Na rynku wydawniczym ukazały się także książki biograficzne takie jak: “Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz“ Anny Kamińskiej i “Wszystko o Wandzie Rutkiewicz.Wywiad rzeka” Barbary Rusowicz .
Polecamy tę literaturę do przeczytania.
Na koniec pozostawiamy kilka zdań wypowiedzianych przez Wandę Rutkiewicz dla wypełnienia chwili zadumy nad jej osobą.
Źródło: https://zyciorysy.info/wanda-rutkiewicz/ | Zyciorysy.info
Źródła: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wanda_Rutkiewicz http://www.everestnews.com/history/wanda.htm