Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Walentynkowe spotkanie DKK

14 lutego w poniedziałek w bibliotece w Gliniance odbyło się spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki. Dzień zakochanych przyniósł ze sobą temat miłości i uczynił spotkanie klubowiczów wyjątkowo uroczystym. Jednak temat miłości nie zdominował wydarzenia. Czytelnicy szybko dali upust emocjom i podjęli dyskusję na temat pierwszej z przeczytanych książek jaką była „Pamiętam” Piotra Stankiewicza z Wydawnictwa Grupa Wydawnicza Relacja. Książka wzbudziła u niektórych z osób wiele różnych emocji, u innych rozczarowanie, jeszcze innych pobudziła do wspomnień i refleksji nad dawnym życiem oraz tęsknotę za tym co już nie wróci. Fabuła prowokowała niewątpliwie do dzielenia się tym, co każdy z nas pamięta i właśnie ten wątek, najdłużej wybrzmiał w rozmowie nad publikacją. Ocena tej książki to kwestia indywidualna, którą pozostawiamy czytelnikowi.

Drugą omawianą publikacją była książka pt. „Parweniusz z rodowodem. Biografia Tadeusza Dołęgi-Mostowicza” Jarosława Górskiego. Jej wyjątkowo bogata w szczegóły treść, mocno dała się czytającym we znaki. To książka, którą należy czytać ze skupieniem i uwagą. Klubowicze przekonali się, że to literatura nie łatwa, ale kto przeczytał do końca, najlepiej poznał życie, osobę i światopogląd bohatera. W kwestii oceny postaci każdy miał możliwość, by wyrazić swoje zdanie. Czytelnicy śmiało wypowiadali odczucia oceniając postać Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, jako kontrowersyjną i zagadkową pod wieloma względami. Nić refleksji i pytań snuła się pomiędzy klubowiczami, tworząc kłębek różnych wniosków. Wytworzyła się ambitna dyskusja na argumenty podsumowująca tożsamość pisarza.

Każdy z uczestników spotkania otrzymał Walentynkową niespodziankę. Zawierała czekoladowe serduszka, jako wyraz naszej sympatii, a także zaproszenie na spotkanie autorskie z historykiem Robertem Radzikiem i całoroczny plan wydarzeń organizowanych przez Bibliotekę Publiczną Gminy Wiązowna. Klubowicze otrzymali także czerwoną różę symbol miłości …. do książki, którą z całą pewnością każdy z nich posiada.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki było bardzo owocne. Przed nami kolejna książka do uważnego przeczytania pt. „Przegwizdane” Aurelii Valognes.

Tekst:D.B.

Foto: D.B., M.K.